Mystisk hacker-gruppe har gennemført stort data-tyveri

En hacker-gruppe har frigivet en gigantisk datasamling fra banker og myndigheder.

Artikel top billede

Det ser ud til, at hacker-gruppen Team GhostShell har haft held med en række data-tyverier hen over sommeren. Team GhostShell har netop lagt en million datasæt ud på nettet. Der er tale om data fra myndigheder, banker, konsulent-firmaer og andre virksomheder, som er stjålet i forbindelse med det såkaldte "Project HellFire".

Men der er stor forvirring omkring, hvor mange data hackerne egentlig har fået fat i, og hvor de kommer fra.

Sikkerhedsfirmaet Imperva har analyseret de publicerede data og konstaterer, at nogle af databaserne indeholder mere end 30.000 datasæt.

"Det er svært at give en nøjagtig vurdering, men du kan sige, at det er et ganske betydeligt datatyveri," siger Imperva's strategi-chef Rob Rachwald til CNET.

Meget tyder på, at angriberne har brugt "SQL injection" angreb til at få fat i de mange data. Det er en meget almindelig type angreb, som er let at forhindre.

Den første gennemgang af databaserne viser, at de primært indeholder brugernavne og kodeord til forskellige sites, men det ser ikke umiddelbart ud til, at der er følsomme informationer.

Team GhostShell hævder også, at man har fået fat i seks milliarder datasæt fra en kinesisk mainframe med teknologi fra Kina, Japan og muligvis andre lande. Hackerne er klar til at dele disse data med alle, som har lyst til at grave sig igennem filerne.

I sin analyse konstaterer Imperva, at de mange stjålne kodeord har det sædvanlige "123456" problem. Brugerne er altså ganske fantasiløse, når det gælder om at finde på kodeord. Et advokatfirma har brugt "law321" sammen med brugerens initialer, så Hans Hansen har kodeordet hhlaw321.  

Når sikkerheden er på dét niveau, er det nok ikke så underligt, at hackerne har haft held til at trænge ind i systemerne.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S