Mystisk hacker-gruppe har gennemført stort data-tyveri

En hacker-gruppe har frigivet en gigantisk datasamling fra banker og myndigheder.

Artikel top billede

Det ser ud til, at hacker-gruppen Team GhostShell har haft held med en række data-tyverier hen over sommeren. Team GhostShell har netop lagt en million datasæt ud på nettet. Der er tale om data fra myndigheder, banker, konsulent-firmaer og andre virksomheder, som er stjålet i forbindelse med det såkaldte "Project HellFire".

Men der er stor forvirring omkring, hvor mange data hackerne egentlig har fået fat i, og hvor de kommer fra.

Sikkerhedsfirmaet Imperva har analyseret de publicerede data og konstaterer, at nogle af databaserne indeholder mere end 30.000 datasæt.

"Det er svært at give en nøjagtig vurdering, men du kan sige, at det er et ganske betydeligt datatyveri," siger Imperva's strategi-chef Rob Rachwald til CNET.

Meget tyder på, at angriberne har brugt "SQL injection" angreb til at få fat i de mange data. Det er en meget almindelig type angreb, som er let at forhindre.

Den første gennemgang af databaserne viser, at de primært indeholder brugernavne og kodeord til forskellige sites, men det ser ikke umiddelbart ud til, at der er følsomme informationer.

Team GhostShell hævder også, at man har fået fat i seks milliarder datasæt fra en kinesisk mainframe med teknologi fra Kina, Japan og muligvis andre lande. Hackerne er klar til at dele disse data med alle, som har lyst til at grave sig igennem filerne.

I sin analyse konstaterer Imperva, at de mange stjålne kodeord har det sædvanlige "123456" problem. Brugerne er altså ganske fantasiløse, når det gælder om at finde på kodeord. Et advokatfirma har brugt "law321" sammen med brugerens initialer, så Hans Hansen har kodeordet hhlaw321.  

Når sikkerheden er på dét niveau, er det nok ikke så underligt, at hackerne har haft held til at trænge ind i systemerne.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse