Stifter orker ikke mere: Sætter dansk CMS-darling til salg

Udbredt dansk CMS sælges til højestbydende. Men der er to typer it-folk, som skal holde sig væk.

Artikel top billede

SÆLGES:

  • Stabilt CMS.
  • Fra 2003.
  • Mange glade brugere og et livligt community.
  • Sælges til seriøs køber.
  • Fire domæner medfølger.

Content management systemet CMSimple, som udvikleren Peter Harteg har lavet, er nu sat til salg.

"Det er lidt, som når ens barn flytter hjemmefra. Det var sjovt at være med til at bygge op, men nu skal jeg videre med mit liv," siger Peter Harteg til ComON.

Men det er ikke hvem som helst, der får lov at at købe copyright, goodwill og de medfølgende domæner til det CMS, han selv skabte i 2003.

Et af de mest udbredte

I sin storhedstid var CMSimple meget udbredt og havde for eksempel flere installationer end Typo3.

Det skyldes især enkelheden, og at det som udgangspunkt er gratis. Noget der tiltalte mange små butikker eller foreninger.

Systemet er baseret på PHP. CMSimple behøver ikke en database, som mere moderne systemer, fordi data bliver skrevet direkte til HTML-filerne på webserveren. Det var prisværdigt i en tid, da det kostede væsentlig mere at transportere data, og hvor webhoteller med databaser heller ikke var så billige som nu.

Selv om CMSimple er gledet ud af toplisterne over de mest anvendte CMS, er der stadig gang i fællesskabet, lover Peter Harteg. Han har for længst lukket sit eget supportforum, men det lever videre på blandt andet Cmsimple-xh.com.

Systemet er stadig udbredt, især i Danmark og Tyskland.

Domænehajer eller seo-folk ikke velkomne

Men man sender ikke bare sit hjertebarn i hænderne på hvem som helst.

Peter Harteg forventer, at en kommende ejer lader kildekoden ligge på CMSimple.org og generelt påtager sig at tage godt vare på "barnet".

"En drømmekøber ville være nogen, der kunne se en værdimæssig fordel i det. Jeg tror på, at andre CMS-udbydere kunne drive det videre som en del af deres portefølje."

Betingelsen om mindst at bevare kildekoden offentlig på et af de medfølgende domæner (.dk, .org. net, .com) er skrevet ind i salgsoplægget. Men det bliver svært at håndhæve.

"Jeg har ikke lyst til at sælge til en domænehaj. Når først jeg har solgt, så har jeg selvfølgelig ikke kontrol over, hvad der sker. Så nogen stor garanti får jeg næppe. Men det skal helst være et seriøst foretagende og ikke til rene seo-formål. Det vil være ok, hvis der er nogle virksomheder, som kan bruge det til at få god seo på deres egne sider og samtidig har interesse i det gamle CMS," siger Peter Harteg.

Han mener ellers, at folk inden for søgemaskineoptimering vil være yderst interesseret i at købe, fordi der er flere end 600.000 indgående links til domænerne.

Hvad forventer du at tjene?

"Jeg ved godt, at det ikke er nogen stor guldmine. Men det har trods alt en værdi. Jeg har undersøgt priserne på selv domænerne. Ifølge Estibot er CMSimple.com alene 16.000 USD værd (næsten 100.000 kr), så jeg vil mene, at et realistisk bud er på 100.000 og derover," siger Peter Harteg, der anslår, at han har brugt udviklingstimer, som modsvarer 500.000 kroner, hvis fritidsprojektet skal gøres op i penge.

Kommer der ingen bud før fristens udløb 1. november, vil udvikleren sandsynligvis forsøge at sælge på et senere tidspunkt.

Fra lukket til open source

At der er så mange indgående links til især Cmsimple.org skyldes, at CMSimple i begyndelsen kunne implementeres gratis, så længe webdesigneren linkede tilbage til downloadsiden på .org. Ellers kostede det et mindre symbolsk beløb i licens.

"Jeg var på et tidspunkt oppe at tjene 10.000 til 15.000 kroner om måneden, men i de første 3-4 år brugte jeg også enormt meget tid på at hjælpe og supporte folk. Men det lukkede jeg ned, og communityet har overtaget supporten og især udviklingen af integration med andre tjenester," siger Peter Harteg.

Efter seks et halvt år valgte han også at droppe linkkravet og lægge CMSimple under en GPL.

"Jeg brugte næsten en time om dagen på at lede efter installationer med manglende link og på at diskutere med folk. Det var virkelig en sej omgang. Der var mange, der ikke overholdt licensen, og som slet ikke var samarbejdsvillige. Det var et cirkus uden lige. Det gik alt for meget op i jura. Derfor gik jeg over til GPL."

Der er senest lavet en sikkerhedsopdatering til CMSimple i år. Og de kritikere, der for nogle år siden kaldte CMSimple for spaghetti-kode, har heller ikke noget at komme efter længere, lover Peter Harteg. Og dokumentationen skulle også være i top. Enten direkte i koden eller på CMSimple.org.

Når CMSimple får et nyt hjem, vil dets skaber gerne lidt væk fra skærmen.

"Jeg vil gerne ud at undervise. Gerne inden for noget it-relateret. Nu har jeg siddet og stirret ind i en skærm i 14 år. Det vil jeg gerne væk fra og over mod noget lidt mere udadvendt," siger Peter Harteg.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil