Verdens største domænesælger afviser hacker-angreb

Det var et teknisk uheld og ikke et hacker-angreb, der fik GoDaddy til at gå i sort mandag.

Artikel top billede

Det amerikanske hosting- og domænefirma GoDaddy afviser nu historien om et stort hacker-angreb mandag. GoDaddy var offline det meste af dagen, og det ramte også mange andre websteder, der ligger hos firmaet. Men det skyldes et teknisk problem og ikke et hacker-angreb, lyder den officielle melding nu.

"Afbrydelsen i vores tjenester blev ikke forårsaget af eksterne påvirkninger. Det var ikke et "hack", og det var ikke et denial of service-angreb," hedder det i en udtalelse fra selskabets midlertidige chef, Scott Wagner, ifølge CNET.

En person med Twitter-navnet @AnonymousOwn2r har ellers påtaget sig ansvaret for det påståede angreb mod GoDaddy, men det bliver altså nu afvist.  

Wagner skriver også, at "ingen kundedata har i været i farezonen på noget tidspunkt, og ingen af vores systemer er blevet kompromitteret."

Men det er stadig uklart, hvor årsagen til det tekniske nedbrud ligger. Wagner giver kun følgende forklaring:

"Vi har konstateteret, at service-afbrydelsen skyldes en serie af interne begivenheder i vores netværk, som har beskadiget routernes data-tabeller".

Helt usædvanligt måtte GoDaddy bede sin største konkurrent VeriSign om at overtage dele af DNS-tjenesten under mandagens nedbrud.

GoDaddy har 45 millioner kunder og bliver normalt regnet for at være det største hosting- og domæne-firma i verden.

I december 2011 blev GoDaddy ramt af en proteststorm for sin støtte til den omstridte amerikanske piratlov SOPA (Stop Online Piracy Act). Tusindvis af domænenavne blev flyttet fra GoDaddy, og firmaet måtte til sidst opgive sin støtte til loven.

Dengang blev GoDaddy beskyldt for at bruge beskidte tricks til at holde på kunderne.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS