Verdens største domænesælger afviser hacker-angreb

Det var et teknisk uheld og ikke et hacker-angreb, der fik GoDaddy til at gå i sort mandag.

Artikel top billede

Det amerikanske hosting- og domænefirma GoDaddy afviser nu historien om et stort hacker-angreb mandag. GoDaddy var offline det meste af dagen, og det ramte også mange andre websteder, der ligger hos firmaet. Men det skyldes et teknisk problem og ikke et hacker-angreb, lyder den officielle melding nu.

"Afbrydelsen i vores tjenester blev ikke forårsaget af eksterne påvirkninger. Det var ikke et "hack", og det var ikke et denial of service-angreb," hedder det i en udtalelse fra selskabets midlertidige chef, Scott Wagner, ifølge CNET.

En person med Twitter-navnet @AnonymousOwn2r har ellers påtaget sig ansvaret for det påståede angreb mod GoDaddy, men det bliver altså nu afvist.  

Wagner skriver også, at "ingen kundedata har i været i farezonen på noget tidspunkt, og ingen af vores systemer er blevet kompromitteret."

Men det er stadig uklart, hvor årsagen til det tekniske nedbrud ligger. Wagner giver kun følgende forklaring:

"Vi har konstateteret, at service-afbrydelsen skyldes en serie af interne begivenheder i vores netværk, som har beskadiget routernes data-tabeller".

Helt usædvanligt måtte GoDaddy bede sin største konkurrent VeriSign om at overtage dele af DNS-tjenesten under mandagens nedbrud.

GoDaddy har 45 millioner kunder og bliver normalt regnet for at være det største hosting- og domæne-firma i verden.

I december 2011 blev GoDaddy ramt af en proteststorm for sin støtte til den omstridte amerikanske piratlov SOPA (Stop Online Piracy Act). Tusindvis af domænenavne blev flyttet fra GoDaddy, og firmaet måtte til sidst opgive sin støtte til loven.

Dengang blev GoDaddy beskyldt for at bruge beskidte tricks til at holde på kunderne.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS