Verdens største domænesælger afviser hacker-angreb

Det var et teknisk uheld og ikke et hacker-angreb, der fik GoDaddy til at gå i sort mandag.

Artikel top billede

Det amerikanske hosting- og domænefirma GoDaddy afviser nu historien om et stort hacker-angreb mandag. GoDaddy var offline det meste af dagen, og det ramte også mange andre websteder, der ligger hos firmaet. Men det skyldes et teknisk problem og ikke et hacker-angreb, lyder den officielle melding nu.

"Afbrydelsen i vores tjenester blev ikke forårsaget af eksterne påvirkninger. Det var ikke et "hack", og det var ikke et denial of service-angreb," hedder det i en udtalelse fra selskabets midlertidige chef, Scott Wagner, ifølge CNET.

En person med Twitter-navnet @AnonymousOwn2r har ellers påtaget sig ansvaret for det påståede angreb mod GoDaddy, men det bliver altså nu afvist.  

Wagner skriver også, at "ingen kundedata har i været i farezonen på noget tidspunkt, og ingen af vores systemer er blevet kompromitteret."

Men det er stadig uklart, hvor årsagen til det tekniske nedbrud ligger. Wagner giver kun følgende forklaring:

"Vi har konstateteret, at service-afbrydelsen skyldes en serie af interne begivenheder i vores netværk, som har beskadiget routernes data-tabeller".

Helt usædvanligt måtte GoDaddy bede sin største konkurrent VeriSign om at overtage dele af DNS-tjenesten under mandagens nedbrud.

GoDaddy har 45 millioner kunder og bliver normalt regnet for at være det største hosting- og domæne-firma i verden.

I december 2011 blev GoDaddy ramt af en proteststorm for sin støtte til den omstridte amerikanske piratlov SOPA (Stop Online Piracy Act). Tusindvis af domænenavne blev flyttet fra GoDaddy, og firmaet måtte til sidst opgive sin støtte til loven.

Dengang blev GoDaddy beskyldt for at bruge beskidte tricks til at holde på kunderne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect