Ny dansk forskning skal gøre elnettet intelligent

Danske forskere er med i et nyt projekt, der skal sætte skub i det intelligente elnet.

Artikel top billede

Forskere fra Aarhus Universitet skal udvikle software til en såkaldt intelligent gateway til hjemmet, der kan styre elforbrug på baggrund af informationer om drift fra forsyningsselskaber og den enkelte husstands behov for elektricitet. Det er en del af et nyt europæisk forskningsprojekt, der skal sætte skub i udviklingen af fremtidens intelligente elnet.

"Målet er at udvikle en færdig prototype på et intelligent system, der kan styre de strømforbrugende enheder i hjemmet med udgangspunkt i udbud og efterspørgsel," siger Rune Hylsberg Jacobsen, lektor ved Aarhus Universitet.

Det nuværende energisystem i Danmark er baseret på behovsstyret el-produktion, som altid har kapacitet til den største mulige efterspørgsel hos forbrugerne. Dermed er der ofte et overskud af energi, som enten går til spilde eller eksporteres til udlandet til priser, der kan være lavere end produktionsomkostningerne.

I fremtidens intelligente energisystem vil det blive muligt at skabe en automatiseret styring mellem enhederne i elnettet og dermed flytte energiforbruget til tidspunkter, hvor energien er mest tilgængelig. Det er meget svært at lagre el og derfor skal det normalt forbruges i det øjeblik, det produceres.

"Man kan sige, at vores opgave er at designe en infrastruktur for kommunikation mellem elektroniske apparater i hjemmet og energiselskaberne. Vi har brug for et energisystem, der fungerer langt mere effektivt og kan bidrage til at udjævne ubalancen mellem energiproduktionen og -forbruget," siger Rune Hylsberg Jacobsen.

Hvis det blæser om natten, giver det eksempelvis god mening at lade elbilen op eller lade vaskemaskinen køre. For den enkelte husstand betyder det, at man kan bruge strømmen, når der er mest af den, og når den er billigst.

En af forskernes største tekniske udfordringer er at udvikle en kommunikationsplatform, der ikke alene automatisk sender oplysninger om adgang til strøm ud til de enkelte husstande og deres elektroniske apparater. De skal også lave et beregningssystem, som kan forudsige mønstre i forbruget i afgrænsede geografiske områder og sende prognoser tilbage til forsyningsselskaberne.

"Vores mål er at gøre fremtidens elnet mere intelligent, så det kan være på forkant med udviklingen i forbrugernes adfærd og på forhånd beregne, hvornår adgangen til strøm under normale forhold vil blive størst, og hvornår det derfor er mest hensigtsmæssigt, at el-bilen lades," siger Rune Hylsberg Jacobsen.

I første omgang skal systemet pilottestes i 100-200 hjem. EU-projektet med den besværlige titel "Energy Demand Aware Open Services for Smart Grid Intelligent Automation" har et samlet budget på 25 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job