Ny dansk forskning skal gøre elnettet intelligent

Danske forskere er med i et nyt projekt, der skal sætte skub i det intelligente elnet.

Artikel top billede

Forskere fra Aarhus Universitet skal udvikle software til en såkaldt intelligent gateway til hjemmet, der kan styre elforbrug på baggrund af informationer om drift fra forsyningsselskaber og den enkelte husstands behov for elektricitet. Det er en del af et nyt europæisk forskningsprojekt, der skal sætte skub i udviklingen af fremtidens intelligente elnet.

"Målet er at udvikle en færdig prototype på et intelligent system, der kan styre de strømforbrugende enheder i hjemmet med udgangspunkt i udbud og efterspørgsel," siger Rune Hylsberg Jacobsen, lektor ved Aarhus Universitet.

Det nuværende energisystem i Danmark er baseret på behovsstyret el-produktion, som altid har kapacitet til den største mulige efterspørgsel hos forbrugerne. Dermed er der ofte et overskud af energi, som enten går til spilde eller eksporteres til udlandet til priser, der kan være lavere end produktionsomkostningerne.

I fremtidens intelligente energisystem vil det blive muligt at skabe en automatiseret styring mellem enhederne i elnettet og dermed flytte energiforbruget til tidspunkter, hvor energien er mest tilgængelig. Det er meget svært at lagre el og derfor skal det normalt forbruges i det øjeblik, det produceres.

"Man kan sige, at vores opgave er at designe en infrastruktur for kommunikation mellem elektroniske apparater i hjemmet og energiselskaberne. Vi har brug for et energisystem, der fungerer langt mere effektivt og kan bidrage til at udjævne ubalancen mellem energiproduktionen og -forbruget," siger Rune Hylsberg Jacobsen.

Hvis det blæser om natten, giver det eksempelvis god mening at lade elbilen op eller lade vaskemaskinen køre. For den enkelte husstand betyder det, at man kan bruge strømmen, når der er mest af den, og når den er billigst.

En af forskernes største tekniske udfordringer er at udvikle en kommunikationsplatform, der ikke alene automatisk sender oplysninger om adgang til strøm ud til de enkelte husstande og deres elektroniske apparater. De skal også lave et beregningssystem, som kan forudsige mønstre i forbruget i afgrænsede geografiske områder og sende prognoser tilbage til forsyningsselskaberne.

"Vores mål er at gøre fremtidens elnet mere intelligent, så det kan være på forkant med udviklingen i forbrugernes adfærd og på forhånd beregne, hvornår adgangen til strøm under normale forhold vil blive størst, og hvornår det derfor er mest hensigtsmæssigt, at el-bilen lades," siger Rune Hylsberg Jacobsen.

I første omgang skal systemet pilottestes i 100-200 hjem. EU-projektet med den besværlige titel "Energy Demand Aware Open Services for Smart Grid Intelligent Automation" har et samlet budget på 25 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S