Teenager scorer på sikkerhedshul i Chrome-browser

En teenager modtager en kontant belønning på 340.000 kr. for et sikkerhedshul i browseren Chrome. Det er ikke første gang.

Artikel top billede

Det kan godt betale sig at lede efter sårbarheder i de mest populære programmer. Google, Mozilla og andre software-producenter lokker typisk med store præmier for informationer om ukendte sikkerhedshuller.  

Google har netop afholdt sin Pwnium 2-konkurrence i forbindelse med "Hack In The Box" konferencen i Kuala Lumpur i Malaysia. Her skulle deltagerne hacke en Acer Aspire V5-571-6869 bærbar med Chrome.

I den forbindelse har Google udbetalt en kontant præmie på 340.000 kroner til en 19-årig, der kalder sig "Pinkie Pie".

Han har udviklet et exploit til Chrome, der udnytter to konkrete sårbarheder i browseren til at smugle kode ind og overtage kontrollen over computeren.

Foruden pengene modtager han også en Chromebook computer fra Google. Den unge mand vandt også 340.000 kroner i den første udgave af Pwnium-konkurrencen i marts.

Så noget tyder på, at det ville være billigere for Google at ansætte ham som sikkerheds-tester.

Samtidig fremhæver Google, at man reagerer meget hurtigt på nye sikkerhedshuller. Mindre end 10 timer efter Pwnium 2 var man allerede klar med en opdatering til browseren, som lukker hullet.

Den samlede præmiesum i  Pwnium 2-konkurrence var på hele 12 millioner kroner.

I 2010 kunne ComON fortælle historien om den 12-årige dreng Alexander Miller, der fik 3.000 dollar for opdagelsen af en fejl i JavaScript-funktionen document.write i Firefox-browseren. Så det er ikke kun erfarne sikkerheds-eksperter, der kan gøre sig håb om at få fat i den kontante belønning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics