Teenager scorer på sikkerhedshul i Chrome-browser

En teenager modtager en kontant belønning på 340.000 kr. for et sikkerhedshul i browseren Chrome. Det er ikke første gang.

Artikel top billede

Det kan godt betale sig at lede efter sårbarheder i de mest populære programmer. Google, Mozilla og andre software-producenter lokker typisk med store præmier for informationer om ukendte sikkerhedshuller.  

Google har netop afholdt sin Pwnium 2-konkurrence i forbindelse med "Hack In The Box" konferencen i Kuala Lumpur i Malaysia. Her skulle deltagerne hacke en Acer Aspire V5-571-6869 bærbar med Chrome.

I den forbindelse har Google udbetalt en kontant præmie på 340.000 kroner til en 19-årig, der kalder sig "Pinkie Pie".

Han har udviklet et exploit til Chrome, der udnytter to konkrete sårbarheder i browseren til at smugle kode ind og overtage kontrollen over computeren.

Foruden pengene modtager han også en Chromebook computer fra Google. Den unge mand vandt også 340.000 kroner i den første udgave af Pwnium-konkurrencen i marts.

Så noget tyder på, at det ville være billigere for Google at ansætte ham som sikkerheds-tester.

Samtidig fremhæver Google, at man reagerer meget hurtigt på nye sikkerhedshuller. Mindre end 10 timer efter Pwnium 2 var man allerede klar med en opdatering til browseren, som lukker hullet.

Den samlede præmiesum i  Pwnium 2-konkurrence var på hele 12 millioner kroner.

I 2010 kunne ComON fortælle historien om den 12-årige dreng Alexander Miller, der fik 3.000 dollar for opdagelsen af en fejl i JavaScript-funktionen document.write i Firefox-browseren. Så det er ikke kun erfarne sikkerheds-eksperter, der kan gøre sig håb om at få fat i den kontante belønning.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job