Teenager scorer på sikkerhedshul i Chrome-browser

En teenager modtager en kontant belønning på 340.000 kr. for et sikkerhedshul i browseren Chrome. Det er ikke første gang.

Artikel top billede

Det kan godt betale sig at lede efter sårbarheder i de mest populære programmer. Google, Mozilla og andre software-producenter lokker typisk med store præmier for informationer om ukendte sikkerhedshuller.  

Google har netop afholdt sin Pwnium 2-konkurrence i forbindelse med "Hack In The Box" konferencen i Kuala Lumpur i Malaysia. Her skulle deltagerne hacke en Acer Aspire V5-571-6869 bærbar med Chrome.

I den forbindelse har Google udbetalt en kontant præmie på 340.000 kroner til en 19-årig, der kalder sig "Pinkie Pie".

Han har udviklet et exploit til Chrome, der udnytter to konkrete sårbarheder i browseren til at smugle kode ind og overtage kontrollen over computeren.

Foruden pengene modtager han også en Chromebook computer fra Google. Den unge mand vandt også 340.000 kroner i den første udgave af Pwnium-konkurrencen i marts.

Så noget tyder på, at det ville være billigere for Google at ansætte ham som sikkerheds-tester.

Samtidig fremhæver Google, at man reagerer meget hurtigt på nye sikkerhedshuller. Mindre end 10 timer efter Pwnium 2 var man allerede klar med en opdatering til browseren, som lukker hullet.

Den samlede præmiesum i  Pwnium 2-konkurrence var på hele 12 millioner kroner.

I 2010 kunne ComON fortælle historien om den 12-årige dreng Alexander Miller, der fik 3.000 dollar for opdagelsen af en fejl i JavaScript-funktionen document.write i Firefox-browseren. Så det er ikke kun erfarne sikkerheds-eksperter, der kan gøre sig håb om at få fat i den kontante belønning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S