Teenager scorer på sikkerhedshul i Chrome-browser

En teenager modtager en kontant belønning på 340.000 kr. for et sikkerhedshul i browseren Chrome. Det er ikke første gang.

Artikel top billede

Det kan godt betale sig at lede efter sårbarheder i de mest populære programmer. Google, Mozilla og andre software-producenter lokker typisk med store præmier for informationer om ukendte sikkerhedshuller.  

Google har netop afholdt sin Pwnium 2-konkurrence i forbindelse med "Hack In The Box" konferencen i Kuala Lumpur i Malaysia. Her skulle deltagerne hacke en Acer Aspire V5-571-6869 bærbar med Chrome.

I den forbindelse har Google udbetalt en kontant præmie på 340.000 kroner til en 19-årig, der kalder sig "Pinkie Pie".

Han har udviklet et exploit til Chrome, der udnytter to konkrete sårbarheder i browseren til at smugle kode ind og overtage kontrollen over computeren.

Foruden pengene modtager han også en Chromebook computer fra Google. Den unge mand vandt også 340.000 kroner i den første udgave af Pwnium-konkurrencen i marts.

Så noget tyder på, at det ville være billigere for Google at ansætte ham som sikkerheds-tester.

Samtidig fremhæver Google, at man reagerer meget hurtigt på nye sikkerhedshuller. Mindre end 10 timer efter Pwnium 2 var man allerede klar med en opdatering til browseren, som lukker hullet.

Den samlede præmiesum i  Pwnium 2-konkurrence var på hele 12 millioner kroner.

I 2010 kunne ComON fortælle historien om den 12-årige dreng Alexander Miller, der fik 3.000 dollar for opdagelsen af en fejl i JavaScript-funktionen document.write i Firefox-browseren. Så det er ikke kun erfarne sikkerheds-eksperter, der kan gøre sig håb om at få fat i den kontante belønning.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS