Så er der igen fundet et nyt cybervåben

En ny super-virus er måske det seneste våben i det amerikanske arsenal til cyberkrig.

Artikel top billede

Kaspersky Labs har fundet en ny statsudviklet super-virus, der menes at have forbindelse til Flame og Gauss. Den nye malware er blevet døbt miniFlame, og den bliver beskrevet som et "meget præcist, kirurgisk angrebsværktøj", der er skrevet for at angribe helt specifikke mål i Mellemøsten. Det skriver Wired.

En oversigt over antallet af inficeringer viser, at de fleste ramte computere står i Libanon, men Frankrig og USA ligger som nr. 2 og 3. Det kan også skyldes, at malwaren er sluppet ud ved en fejl i disse lande.

Det russiske antivirus-firma mener at kunne bevise, at Stuxnet og Flame er skrevet af de samme programmører, og det er efterhånden næsten sikkert, at Stuxnet er udviklet af USA og Israel for at ramme Iran.

Dermed ser det altså ud til, at miniFlame også er et cybervåben udviklet i USA.

Det ser ud til at formålet med dette program er at få kontrol over og spionere på computere, der allerede er inficeret med Flame og Gauss.

Det er den fjerde trojaner, som er fundet i det sidste år og som sandsynligvis stammer fra det samme udviklerhold som Stuxnet. De tre andre er Duqu, Flame og Gauss.

Meget tyder på, at nationalstaterne har travlt med at udvikle nye cybervåben. Kina har længe været under anklage for at drive systematisk cyberspionage, og USA har beskyldt Iran for at stå bag en serie af cyberangreb i de seneste måneder.

Men det er USA selv, der sandsynligvis har de mest avancerede cybervåben. Det seneste eksempel er altså miniFlame, hvis man skal tro Kaspersky Labs.

"Med Flame, Gauss og miniFlame har vi sandsynligvis kun set toppen af isbjerget, når det gælder den massive cyberspionage, som foregår i Mellemøsten i øjeblikket. Det sande formål er stadig uklart, og vi kan ikke sige, hvem der har startet angrebet, eller hvem det er rettet mod," skriver Kaspersky-forskerne i deres rapport.

Der tales ligefrem om en "fabrik" for cybervåben, hvor man konstant udvikler nye værktøjer til cyberangreb.

Sikkerheds-eksperterne mener, at man har brugt Flame til at inficere tusindvis af maskiner, hvorefter man har ledt efter interessante computere i denne gruppe, som så er blevet kapret med miniFlame. Herefter er der fuld adgang til at fjernstyre computeren.

Flame er fundet på mindst 10.000 computere, og Gauss har inficeret omkring 2.500, mens miniFlame indtil videre kun er fundet på 50 maskiner.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS