Så er der igen fundet et nyt cybervåben

En ny super-virus er måske det seneste våben i det amerikanske arsenal til cyberkrig.

Artikel top billede

Kaspersky Labs har fundet en ny statsudviklet super-virus, der menes at have forbindelse til Flame og Gauss. Den nye malware er blevet døbt miniFlame, og den bliver beskrevet som et "meget præcist, kirurgisk angrebsværktøj", der er skrevet for at angribe helt specifikke mål i Mellemøsten. Det skriver Wired.

En oversigt over antallet af inficeringer viser, at de fleste ramte computere står i Libanon, men Frankrig og USA ligger som nr. 2 og 3. Det kan også skyldes, at malwaren er sluppet ud ved en fejl i disse lande.

Det russiske antivirus-firma mener at kunne bevise, at Stuxnet og Flame er skrevet af de samme programmører, og det er efterhånden næsten sikkert, at Stuxnet er udviklet af USA og Israel for at ramme Iran.

Dermed ser det altså ud til, at miniFlame også er et cybervåben udviklet i USA.

Det ser ud til at formålet med dette program er at få kontrol over og spionere på computere, der allerede er inficeret med Flame og Gauss.

Det er den fjerde trojaner, som er fundet i det sidste år og som sandsynligvis stammer fra det samme udviklerhold som Stuxnet. De tre andre er Duqu, Flame og Gauss.

Meget tyder på, at nationalstaterne har travlt med at udvikle nye cybervåben. Kina har længe været under anklage for at drive systematisk cyberspionage, og USA har beskyldt Iran for at stå bag en serie af cyberangreb i de seneste måneder.

Men det er USA selv, der sandsynligvis har de mest avancerede cybervåben. Det seneste eksempel er altså miniFlame, hvis man skal tro Kaspersky Labs.

"Med Flame, Gauss og miniFlame har vi sandsynligvis kun set toppen af isbjerget, når det gælder den massive cyberspionage, som foregår i Mellemøsten i øjeblikket. Det sande formål er stadig uklart, og vi kan ikke sige, hvem der har startet angrebet, eller hvem det er rettet mod," skriver Kaspersky-forskerne i deres rapport.

Der tales ligefrem om en "fabrik" for cybervåben, hvor man konstant udvikler nye værktøjer til cyberangreb.

Sikkerheds-eksperterne mener, at man har brugt Flame til at inficere tusindvis af maskiner, hvorefter man har ledt efter interessante computere i denne gruppe, som så er blevet kapret med miniFlame. Herefter er der fuld adgang til at fjernstyre computeren.

Flame er fundet på mindst 10.000 computere, og Gauss har inficeret omkring 2.500, mens miniFlame indtil videre kun er fundet på 50 maskiner.

Metroselskabet I/S

Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Jyske Bank

Datawarehouse-udvikler

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car