Android er under angreb

I det seneste halve år er der sket en mangedobling i antallet af malware-trusler mod Android-platformen.

Artikel top billede

Den seneste Mobile Threat Report fra F-Secure fortæller, at antallet af Android-trusler er steget fra 3.063 i årets første kvartal til 51.447 i tredje kvartal  - også selv om Google har introduceret et ekstra beskyttelseslag på Android Play Store. Det er en stigning på mere end 1.500 pct. Tallet er baseret på de Android-trusler, der er identificeret i F-Secures eget laboratorium.

I denne måned kan Android fejre sin fem års fødselsdag, og det er nu installeret på omkring en tredjedel af verdens smartphones. Det er også det foretrukne styresystem hos de it-kriminelle.

"De her tal viser med al tydelighed, at de it-kriminelle følger lige i hælene på brugerne - og dermed på de allermest populære enheder og software. Antallet af Android smartphones er eksploderet i f.eks. Kina, der har overhalet USA som det største marked for smartphones, og hvor Android i dag tegner sig for 81 pct. Men med populariteten og hovedparten af it-brugerne verden over kommer også langt de fleste trusler for brugernes it-sikkerhed, så Androids store succes er lidt et tveægget sværd", siger Michael Dahl, der er dansk landechef for F-Secure.

Hvis man kigger på de andre populære mobile platforme, så har der også været problemer med malware på Symbian, hvor der er sket en stigning på 17 procent i løbet af et kvartal. Det meste af denne malware kommer fra Kina. Malwaren forsøger typisk at sende sms-beskeder fra telefonen til dyre betalingsnumre eller specielle sms-tjenester. Andre forsøger at aktivere WAP-tjenester på telefonen.

Der er nogle få, men bemærkelsesværdige sikkerhedstrusler på andre platforme. I tredje kvartal kom en ny variant af Zitmo (mobil version af Zeus-malwaren), der går efter BlackBerry-enheder. Den forsøger at stjæle det specielle mobile Transaction Authentication Number (TAN), som nogle banker sender til deres kunder i en sms-besked. Dette nummer skal bruges til at validere en online-transaktion.

En anden ny trussel er FinSpy trojaneren, som kom på flere forskellige platforme som iOS, Android og Symbian. Den er blandt andet i stand til at tage skærmbilleder, logge tastetryk og opfange Skype-kommunikation. Det er en mobil version af FinFisher, som er et kommercielt produkt udviklet af et britisk selskab.

På iOS-platformen har man også set Fidall, der samler kontakter på enheden og sender data tilbage til sin server, som så sender sms-spam til kontakterne med links til applikationen.  

F-Secure henviser til, at den seneste opdatering til iOS 6 lukker 197 sårbarheder på platformen, hvor de fleste findes i Webkit browser-komponenten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos