Android er under angreb

I det seneste halve år er der sket en mangedobling i antallet af malware-trusler mod Android-platformen.

Artikel top billede

Den seneste Mobile Threat Report fra F-Secure fortæller, at antallet af Android-trusler er steget fra 3.063 i årets første kvartal til 51.447 i tredje kvartal  - også selv om Google har introduceret et ekstra beskyttelseslag på Android Play Store. Det er en stigning på mere end 1.500 pct. Tallet er baseret på de Android-trusler, der er identificeret i F-Secures eget laboratorium.

I denne måned kan Android fejre sin fem års fødselsdag, og det er nu installeret på omkring en tredjedel af verdens smartphones. Det er også det foretrukne styresystem hos de it-kriminelle.

"De her tal viser med al tydelighed, at de it-kriminelle følger lige i hælene på brugerne - og dermed på de allermest populære enheder og software. Antallet af Android smartphones er eksploderet i f.eks. Kina, der har overhalet USA som det største marked for smartphones, og hvor Android i dag tegner sig for 81 pct. Men med populariteten og hovedparten af it-brugerne verden over kommer også langt de fleste trusler for brugernes it-sikkerhed, så Androids store succes er lidt et tveægget sværd", siger Michael Dahl, der er dansk landechef for F-Secure.

Hvis man kigger på de andre populære mobile platforme, så har der også været problemer med malware på Symbian, hvor der er sket en stigning på 17 procent i løbet af et kvartal. Det meste af denne malware kommer fra Kina. Malwaren forsøger typisk at sende sms-beskeder fra telefonen til dyre betalingsnumre eller specielle sms-tjenester. Andre forsøger at aktivere WAP-tjenester på telefonen.

Der er nogle få, men bemærkelsesværdige sikkerhedstrusler på andre platforme. I tredje kvartal kom en ny variant af Zitmo (mobil version af Zeus-malwaren), der går efter BlackBerry-enheder. Den forsøger at stjæle det specielle mobile Transaction Authentication Number (TAN), som nogle banker sender til deres kunder i en sms-besked. Dette nummer skal bruges til at validere en online-transaktion.

En anden ny trussel er FinSpy trojaneren, som kom på flere forskellige platforme som iOS, Android og Symbian. Den er blandt andet i stand til at tage skærmbilleder, logge tastetryk og opfange Skype-kommunikation. Det er en mobil version af FinFisher, som er et kommercielt produkt udviklet af et britisk selskab.

På iOS-platformen har man også set Fidall, der samler kontakter på enheden og sender data tilbage til sin server, som så sender sms-spam til kontakterne med links til applikationen.  

F-Secure henviser til, at den seneste opdatering til iOS 6 lukker 197 sårbarheder på platformen, hvor de fleste findes i Webkit browser-komponenten.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension