Iværksætter-tip: Sådan fik jeg min virksomhed på Techcrunch

En dansk iværksætter fik sit produkt omtalt i alle de store internationale medier. Se her hvordan hun gjorde det.

Artikel top billede

Tine Thygesen er grundlægger af den danske iværksættervirksomhed Everplaces, der har fået omtale i hele verden. Foto: Kasper Villum Jensen.

De fleste tech-iværksættere drømmer om at blive omtalt i store internationale techmedier som eksempelvis Techcrunch, Wired og Gizmodo.

Den danske startup-virksomhed Everplaces har opnået netop dette.

Everplaces er en rejse-app, der gør det muligt for brugerne at gemme restauranter og seværdigheder, når de er på farten.

Det er blot lidt over et halvt år siden, at app'en blev lanceret, men i dag er den blevet omtalt i 180 artikler i 29 forskellige lande, fortæller Tine Thygesen, stifter af Everplaces.

Blandt de meste prominente medier, der har omtalt Everplaces, er Techcrunch, Wired UK, Forbes, FastCompany, TheNextweb og naturligvis ComON.

Omtale er ikke noget du bestiller

Tine Thygesen mener, at mange virksomheder begår den fejl, at de tror, at journalister og bloggere er en ressource, de kan benytte sig af, når det passer dem.

"De tror, at de bare lige kan ringe eller sende en pressemeddelelse, når de har behov for omtale. Men sådan er det sjældent. Derfor er vi meget relationsbaserede i vores mediekontakt," siger hun.

Det betyder ifølge Tine Thygesen, at hun ser journalister og blogger som en integreret del af det faglige netværk, som hun gennem årene har opbygget.

Før Everplaces kom til verden, var hun direktør for videotjenesten 23video, hvor hun etablerede en del kontakter i medieverdenen, som hun stadigvæk plejer.

Møder hun en ny journalist til en konference, som hun mener kunne have interesse for Everplaces, udveksler hun gerne kontaktoplysninger og sender en kort mail bagefter.

Akkurat som hun vil gøre med enhver anden kontakt.

Hjælper gerne journalister

Hun fortæller også, at hun oplever, at mange journalister - og især dem, der arbejder på blogs og netmedier - er udsat for et stigende produktionspres. Det betyder, at de ofte ikke har så meget tid til at researche på historier som tidligere.

"Jeg er meget opmærksom på, at journalisten er under et tidspres og har stramme deadlines. Derfor tænker jeg meget på, hvordan jeg kan gøre journalistens arbejde lettere. Eksempelvis ved at fortælle en masse fakta og relevante oplysninger," siger Tine Thygesen. 

Men det er desværre for hende ikke altid sådan, at den historie, som Everplaces helst vil fortælle, også er den, som interesserer mediets læsere mest.

"Derfor hjælper vi også gerne journalisterne med en historie, selv om vi måske blot spiller en mindre rolle i den. Eller måske ikke indgår direkte i historien," siger hun.

Derfor har omtale ikke altid nogen effekt

Eksempelvis indgår Everplaces ofte i artikler om iværksætteres vilkår, i rejseguides eller som del af en gennemgang af forskellige rejse-apps.  

Det er ofte tilfældet, når det er artikler i de store etablerede medier. Det er dog ikke alltid helt samme vilkår, når nogle af de mange nyere blog-medier omtaler Everplaces.

Et eksempel på det kan være iværksætter-bloggen Techcrunch, der er fast læsestof for mange tech-iværksættere og investorer. 


"Sider som Techcrunch er interesseret i en helt anden type historier. Derfor er det et af de medier, der er lettest for founders at komme i. Det skyldes, at det er et medie, der tænker meget som os. I Techcrunch kan du eksempelvis godt lave en historie om, at nu lancerer vi en ny feature, der styrker os i forhold til vores konkurrenter," siger Tine Thygesen. 

Hun forklarer, at kontakten til Techcrunch opstod, fordi hun kommer til mange af de samme konferencer som Techcrunch' europæiske reporter, Mike Butcher. 

"Folkene bag Techcrunch er nogle mennesker, som vi efterhånden har lært at kende. Vi har kendt dem gennem mange år og kender dem privat," siger hun.
Forvent ingen øjeblikkelig effekt
Har du held med at få omtale i et stort medie, skal du dog langt fra forvente, at din lykke er gjort. 

Ifølge Tine Thygesen har det sjældent nogen stor øjeblikkelig effekt, når Everplaces får omtale i et stort medie. 

Til gengæld vurderer hun, at det er med til at øge kendskabet til Everplaces.

"Jeg har personligt en teori om, at ingen folk begynder at bruge dit produkt, første gang de læser om det. Når de læser om det første gang, bemærker de det knap nok. Anden gang tænker de 'hov, det har jeg hørt om før. Men først når de læser om det igen, vil de overveje at hente den. Typisk hvis de får anbefalet det af en kilde, som de stoler på," siger hun. 

Hun forklarer, at de gange, hvor hun har oplevet den største direkte effekt på antallet af downloads, har været, når mindre, men mere personlige og subjektive, blogs har anbefalet Everplaces.

Eksempelvis er antallet af downloads steget med til fire til fem gange, efter at Everplaces blev omtalt af en populær tysk iPhone-blogger og en række rejseblogs.

Læs også:

Sådan skriver du en god pressemeddelelse  

5 tip: Sådan får du nye kontakter på 30 sekunder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job