Apple overtager 'Lynet' fra Harley-Davidson

En varemærke-konflikt mellem iPhone og de berømte motorcykler bliver nu undgået.

Artikel top billede

Det ser ud til, at Apple igen har været nødt til at betale for at undgå en potentiel juridisk konflikt, der kunne ramme selskabets produkter. Denne gang handler det om det nye Lightning-stik, der findes i iPhone 5, den femte generation af iPod Touch, den fjerde generation af iPad og den nye iPad Mini. Apple har erstattet det gamle 30-pin stik med det nye slankere Lightning-stik, som kun har otte kontakter.

Nu fortæller Patently Apple, at der er sket en delvis overdragelse af det europæiske "Lightning" varemærke fra motorcykel-producenten Harley-Davidson til Apple. Den officelle overdragelse af rettighederne er sket den 24. november. Men det vides ikke, hvor meget Apple har betalt for varemærket.

Patently Apple har fået fat i dokumenterne, der bekræfter, at Apple har overtaget rettighederne til varemærket, og her fremgår det bl.a., at beskyttelsen gælder for fjernsyn, briller og spil.

I USA har et firma kaldet Lightning Car Company ansøgt om varemærket, men ansøgningen er ikke godkendt endnu.

Det nye Lightning-stik har generelt fået en blandet modtagelse. Der er tale om en helt ny standard, og dermed er Apple igen gået sine egne veje. Det betyder også, at de nye produkter ikke kan bruges sammen med dock-stationer og andet udstyr med det gamle stik uden en passende adapter.

Desuden er der indbygget en autentificerings-chip, så man kun kan bruge stikket med udstyr, der er godkendt af Apple.

Det nye stik er lanceret på en tidspunkt, hvor stort set alle producenter af mobiltelefoner støtter micro-USB som fælles standard til opladning. Apple sælger dog en adapter, der konverterer mellem Lightning og micro-USB.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub