Apple overtager 'Lynet' fra Harley-Davidson

En varemærke-konflikt mellem iPhone og de berømte motorcykler bliver nu undgået.

Artikel top billede

Det ser ud til, at Apple igen har været nødt til at betale for at undgå en potentiel juridisk konflikt, der kunne ramme selskabets produkter. Denne gang handler det om det nye Lightning-stik, der findes i iPhone 5, den femte generation af iPod Touch, den fjerde generation af iPad og den nye iPad Mini. Apple har erstattet det gamle 30-pin stik med det nye slankere Lightning-stik, som kun har otte kontakter.

Nu fortæller Patently Apple, at der er sket en delvis overdragelse af det europæiske "Lightning" varemærke fra motorcykel-producenten Harley-Davidson til Apple. Den officelle overdragelse af rettighederne er sket den 24. november. Men det vides ikke, hvor meget Apple har betalt for varemærket.

Patently Apple har fået fat i dokumenterne, der bekræfter, at Apple har overtaget rettighederne til varemærket, og her fremgår det bl.a., at beskyttelsen gælder for fjernsyn, briller og spil.

I USA har et firma kaldet Lightning Car Company ansøgt om varemærket, men ansøgningen er ikke godkendt endnu.

Det nye Lightning-stik har generelt fået en blandet modtagelse. Der er tale om en helt ny standard, og dermed er Apple igen gået sine egne veje. Det betyder også, at de nye produkter ikke kan bruges sammen med dock-stationer og andet udstyr med det gamle stik uden en passende adapter.

Desuden er der indbygget en autentificerings-chip, så man kun kan bruge stikket med udstyr, der er godkendt af Apple.

Det nye stik er lanceret på en tidspunkt, hvor stort set alle producenter af mobiltelefoner støtter micro-USB som fælles standard til opladning. Apple sælger dog en adapter, der konverterer mellem Lightning og micro-USB.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S