Google scorer kassen på smart skatte-fidus

Google sparer milliarder af kroner med en smart skatte-manøvre, som myndigheder uden held har forsøgt at få sat en stopper for.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Google har sparet omkring 11 milliarder kroner i indkomstskat i 2011 ved at kanalisere en del af sine indtægter til Bermuda.

Her skal virksomheder ikke betale skat.

Dermed har Google halveret sin totale skattebetaling, skriver Bloomberg.

I mange år har søgegiganten flyttet en del af sin omsætning til Bermuda, men der er sket en væsentlig stigning i de seneste år.

I forhold til tre år tidligere er der tale om en fordobling.

Fuldt lovligt

Flere europæiske lande som Storbritannien og Frankrig har indledt undersøgelser af Googles skattetricks, men som udgangspunkt er det fuldt lovligt.

Det kan dog ændre sig fremover.

EU-Kommissionen har opfordret medlemslande til at oprette lister over skattely og tage skridt til at stoppe misbrug af reglerne.

EU-skattekommissær Algirdas Semeta sagde i sidste uge at det er "skandaløst" og "et angreb på det grundlæggende princip om retfærdighed", når virksomheder flytter deres indtægter til skattely.

Google siger i en udtalelse til Bloomberg, at man har foretaget store investeringer og skabt mange jobs i de europæiske lande.

I Storbritannien har man således "ansat 2.000 mennesker, hjulpet hundredtusinder af virksomheder med at vokse online, og investeret millioner i at understøtte nye teknologi-virksomheder i det østlige London," lyder det fra Google.

Søgegiganten bruger et par skattestrategier kaldet Double Irish og Dutch Sandwich, hvor man flytter betalinger fra datterselskaber i Irland og Holland til et tomt selskab på Bermuda, der har adresse hos et lokalt advokatfirma.

Man skal altså ikke forvente at finde et stort Googleplex-kontor på øen i Caribien - kun en brevkasse.

"Googles skattestrategi er meget pinlig for regeringer rundt omkring i Europa," siger revisor Richard Murphy fra britiske Tax Research til Bloomberg.

Så lidt betalte Google i skat

Sidste år kunne Google slippe med at betale blot 3,2 pct. i skat på sine indtægter i andre lande end USA.

Den største del af disse indtægter kommer fra de europæiske lande, hvor virksomheder typisk skal betale mellem 26 og 34 pct. i skat.

Google hentede 11 pct. af sin omsætning eller omkring 22 mia. kr. sidste år i Storbritannien, men betalte kun omkring 60 mio. kr. i skat.

Sammen med andre multinationale selskaber som Amazon og Starbuck måtte Google forsvare sig under en høring i det britiske parlament i sidste måned.

Google europæiske chef Matt Brittin forsvarede sig med, at man betaler skat der, hvor man skaber "økonomisk værdi", og det er primært i USA.

Men Google flytter også en del af sine indtægter fra USA til skattely.

Det sker med det såkaldte "transfer pricing", hvor datterselskaberne handler med hinanden på papiret og overfører store summer til skuffeselskaber.

I Googles tilfælde er det et irsk datterselskab, der samler indtægter fra annoncesalget i Europa og så betaler licens til et andet irsk selskab, som juridisk set er placeret på Bermuda.

Samtidig flyder en del af pengene gennem et hollandsk selskab, som betalte mere end 50 mia. kr. til et Google-selskab i Bermuda sidste år.

Det hollandske selskab har ligesom afdelingen i Bermuda ingen ansatte.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S