Google scorer kassen på smart skatte-fidus

Google sparer milliarder af kroner med en smart skatte-manøvre, som myndigheder uden held har forsøgt at få sat en stopper for.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Google har sparet omkring 11 milliarder kroner i indkomstskat i 2011 ved at kanalisere en del af sine indtægter til Bermuda.

Her skal virksomheder ikke betale skat.

Dermed har Google halveret sin totale skattebetaling, skriver Bloomberg.

I mange år har søgegiganten flyttet en del af sin omsætning til Bermuda, men der er sket en væsentlig stigning i de seneste år.

I forhold til tre år tidligere er der tale om en fordobling.

Fuldt lovligt

Flere europæiske lande som Storbritannien og Frankrig har indledt undersøgelser af Googles skattetricks, men som udgangspunkt er det fuldt lovligt.

Det kan dog ændre sig fremover.

EU-Kommissionen har opfordret medlemslande til at oprette lister over skattely og tage skridt til at stoppe misbrug af reglerne.

EU-skattekommissær Algirdas Semeta sagde i sidste uge at det er "skandaløst" og "et angreb på det grundlæggende princip om retfærdighed", når virksomheder flytter deres indtægter til skattely.

Google siger i en udtalelse til Bloomberg, at man har foretaget store investeringer og skabt mange jobs i de europæiske lande.

I Storbritannien har man således "ansat 2.000 mennesker, hjulpet hundredtusinder af virksomheder med at vokse online, og investeret millioner i at understøtte nye teknologi-virksomheder i det østlige London," lyder det fra Google.

Søgegiganten bruger et par skattestrategier kaldet Double Irish og Dutch Sandwich, hvor man flytter betalinger fra datterselskaber i Irland og Holland til et tomt selskab på Bermuda, der har adresse hos et lokalt advokatfirma.

Man skal altså ikke forvente at finde et stort Googleplex-kontor på øen i Caribien - kun en brevkasse.

"Googles skattestrategi er meget pinlig for regeringer rundt omkring i Europa," siger revisor Richard Murphy fra britiske Tax Research til Bloomberg.

Så lidt betalte Google i skat

Sidste år kunne Google slippe med at betale blot 3,2 pct. i skat på sine indtægter i andre lande end USA.

Den største del af disse indtægter kommer fra de europæiske lande, hvor virksomheder typisk skal betale mellem 26 og 34 pct. i skat.

Google hentede 11 pct. af sin omsætning eller omkring 22 mia. kr. sidste år i Storbritannien, men betalte kun omkring 60 mio. kr. i skat.

Sammen med andre multinationale selskaber som Amazon og Starbuck måtte Google forsvare sig under en høring i det britiske parlament i sidste måned.

Google europæiske chef Matt Brittin forsvarede sig med, at man betaler skat der, hvor man skaber "økonomisk værdi", og det er primært i USA.

Men Google flytter også en del af sine indtægter fra USA til skattely.

Det sker med det såkaldte "transfer pricing", hvor datterselskaberne handler med hinanden på papiret og overfører store summer til skuffeselskaber.

I Googles tilfælde er det et irsk datterselskab, der samler indtægter fra annoncesalget i Europa og så betaler licens til et andet irsk selskab, som juridisk set er placeret på Bermuda.

Samtidig flyder en del af pengene gennem et hollandsk selskab, som betalte mere end 50 mia. kr. til et Google-selskab i Bermuda sidste år.

Det hollandske selskab har ligesom afdelingen i Bermuda ingen ansatte.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S