Nu kommer Samsung med sit Android-kamera

En ny generation af kompakte kameraer med Android udvisker grænserne mellem telefoner og fotoapparater.

Artikel top billede

Tidligere i år kom Nikon med sit første Android-kompaktkamera, som vi har prøvekørt her på ComON, og nu er det Samsung, der har lanceret sin første Galaxy-kameramodel med Android. Det er en slags hybrid mellem en telefon og et kamera.

De kompakte fotoapparater er efterhånden ved at forsvinde til fordel for smartphones. En undersøgelse viste sidste år, at hver fjerde billede allerede bliver taget med en telefon.

Der er fortsat salg i de store, dyre kameraer, men de små billige kameraer forsvinder ind i smartphonen ligesom musikafspilleren og navigations-enheden.

Samtidig viser undersøgelsen, at der tages flere billeder end nogensinde før. Kameraet ligger jo typisk derhjemme, men mobilen er altid i lommen. Derfor tager vi billeder i situationer, hvor vi tidligere ikke lige havde et kamera ved hånden.

Nu forsøger Nikon og Samsung at puste nyt liv i de kompakte kameraer med deres Android-modeller.

Smartphones har typisk den fordel, at det er nemt at dele billeder fra sociale netværk som Facebook og Twitter, og man kan redigere sine billeder og bruge filtre allerede på telefonen.

Spil Angry Birds på dit kamera

Det er de samme muligheder, som findes i de nye Android-kameraer. I det nye Samsung Galaxy Camera kan man installere alle apps fra Google Play Store. Det er både muligt at videochatte på Skype og tage en runde Angry Birds. Kameraet kan ikke telefonere over mobilnettet, men det kan kommunikere over en dataforbindelse (3G).

Samsung har installeret Android 4.1.1 (Jelly Bean) og sin egen Touchwiz-brugerflade, som kendes fra producentens smartphones. Det tager omkring 30 sekunder, når kameraet startes, inden det er klar til at tage et billede, og det er en af de store ulemper i forhold til et traditionelt kamera. Det tager også længere tid at tage billedet, når man trykker på udløseren.

Til gengæld kan man behandle billederne allerede i kameraet med Samsungs egne apps "Foto-Assistent" og "Paper Artist". Her er det blandt andet muligt at ændre lysstyrke og kontrast og beskære billederne.

Det er også nemt at uploade sine billeder trådløst enten over en mobil dataforbindelse eller et trådløst netværk uden at skulle overføre billederne til computeren først.

En dyr fornøjelse

Kameraet har omtrent den samme (begrænsede) batteri-levetid som en smartphone, og der er ikke noget eksternt ladeapparat til batteriet, som altså skal lades op direkte i kameraet. Det betyder også, at man hurtigt kan få brug for et ekstra batteri, hvis man tager kameraet med på ferie.

Ifølge de første tests er billedkvaliteten i 16-megapixel kameraet omtrent på niveau med de bedste smartphones. Det store spørgsmål er så, om man har brug for en ekstra enhed i lommen. Et produkt, der koster det samme som en smartphone - lidt over 4.000 kroner.

Den hurtige trådløse overførsel af billeder kan også klares med et EyeFi X2 kort, som er et almindeligt SD-kort med indbygget Wi-Fi. Det skal blot installeres i et almindeligt kompaktkamera og kan så sende billeder trådløst til din smartphone.

Det første kamera med Android fra Nikon, Coolpix S800C, koster 3.295 kr. i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S