Browser-sikkerhedshul truer atomforskere

Et hidtil ukendt sikkerhedshul i Internet Explorer 8 bliver nu brugt til at angribe atomvåben-forskere i USA.

Artikel top billede

Nu er der fundet en sårbarhed i den gamle browser Internet Explorer 8, der kan bruges til at smugle malware ind på offerets computer. Microsoft har allerede bekræftet problemet, men der findes ikke en patch endnu. Det anbefales derfor at opgradere til en nyere version af Internet Explorer browseren, der ikke skulle være berørt.

Ifølge Nextgov har angribere allerede udnyttet sikkerhedshullet til at installere spyware på computere, som tilhører atomvåben-forskere i USA. De har brugt en webside hos det amerikanske arbejdsministerium til at sprede koden. Den pågældende side skal informere atomforskere om risikoen for strålingsskader.

Brugere med den sårbare Internet Explorer 8 er så blevet videreledt til en anden side, der har installeret trojaneren Poison Ivy på deres computer. Den skulle være i stand til at slippe forbi de fleste antivirus-programmer.

Foreløbig ser det ud til, at der er tale om et meget målrettet angreb mod de amerikanske atomforskere. Fremgangsmåden minder om tidligere angreb fra den kinesiske hackergruppe Deep Panda. Sikkerhedsfirmaet Invincea har analyseret angrebet.

Hverken IE 6, 7 eller de senere versioner 9 eller 10 skulle være ramt. Men der er meldinger om, at sårbarheden både findes i IE 8 under Windows XP og Windows 7.

En alternativ mulighed for at beskytte sig er at sætte sikkerheds-niveauet til "Høj" i browseren for at deaktivere ActiveX og Active Scripting. Det skulle blokere for dette angreb.

Læses lige nu

    Annonce

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest