Intel: Verden havde været en anden, hvis vi havde sagt ja til iPhone

Den afgående Intel-chef Paul Otellini ærgrer sig over, at Intel sagde nej til at levere en chip til den første iPhone. Den store chance gik tabt.

Artikel top billede

(Foto: Intel)

"Kan selskabet som har bygget fremtiden overleve den?" Sådan lyder overskriften på en artikel i The Atlantic, hvor den afgående Intel-chef Paul Otellini gør status over sin tid hos verdens største chipfirma.

Han afslører, at Intel forhandlede med Apple om at levere et SoC (System-on-a-Chip) til den første iPhone, der kom i 2007.

Intel havde allerede vundet kontrakten på at levere processorer til Apples Mac-computere, men Paul Otellini besluttede, at man ikke ville satse stort på at få en chip med i iPhone. Forhandlingerne brød sammen.

"Det endte med, at vi ikke fik kontrakten eller valgte at sige nej til den, alt efter hvordan du vælger at se på det. Og verden ville have været meget anderledes i dag, hvis vi havde fået den. Du må huske på, at det var, inden iPhone blev introduceret, og ingen vidste, hvad den kunne," siger en brødbetynget Otellini i et to timer langt interview med The Atlantic.

Det endte med, at Apple valgte en ARM-baseret chip, som havde et betydelig lavere strømforbrug end Intels processorer.

Men Otellini erkender, at han tog den forkerte beslutning. Intel kæmper stadig for at komme ind på mobil-markedet.

"Bundlinien er, at vi havde en chip, som de var interesseret i og var klar til at betale en bestemt pris for og ikke en øre mere, og den pris var mindre end vores forventede omkostninger. Jeg kunne ikke se det. Det kunne ikke hentes ind ved at producere i større styktal. Set i bagklogskabens lys var de forventede omkostninger forkerte, og styktallet var 100 gange større end nogen havde troet," siger Otellini.

I de seneste år har det været smartphones og tablet-pc'er, der er taget verden med storm, mens traditionelle computere stagnerer. Derfor gør det ekstra ondt for Intel, at man forsømte at komme med på vognen.

"Jeg skulle have stolet på min mavefornemmelse. Den sagde, at jeg skulle sige ja," som Otellini udtrykker det.

Den 16. maj havde den nye Intel-chef Brian Krzanich sin første arbejdsdag i chefstolen. Han har arbejdet for Intel i mere end 30 år. Den uddannede kemiker startede i Intels halvleder-produktion og overtager nu roret fra Otellini.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS