Av-av: Surface Pro 3 overopheder uden forklaring

Microsofts nyeste Surface-udgave har allerede haft de første problemer. Maskiner med den hurtigste i7-processor kan blive så varme, at de holder op med at virke.

Artikel top billede

Surface Pro 3 ser ud til at blive en af årets mest omtalte og måske bedste Windows-maskiner. Men ingen maskine er perfekt, og nu har nogle Surface Pro 3-ejere allerede oplevet de første problemer.

Det fortæller vores amerikanske søstersite PCworld, som har kigget i de amerikanske forums og fundet dusinvis af brugere, som har oplevet problemer med en langt varmere computer end forventet. Det drejer sig om versionen med den hurtigste i7-processor.

For nogle brugere sker det endda, at computeren stopper med at fungere og blot viser et termometer-logo for at vise, at maskinen er blevet for varm.

I en besked til PCworld.com fortæller Microsoft - uden at bruge ordet "overophede" - at det er forventeligt, at en i7-processor i så tynd en skal som Surface Pro 3 vil blive varmere end andre maskiner.

Men ikonet med de for høje temperaturer er dog ikke forventet. Microsoft undskylder problemet og kommer inden for kort tid med en opdatering, som skal rette problemet.

Lignende problem på Surface Pro 2
Et lignende problem var at finde på den nu snart forældede Surface Pro 2, som efter en opdatering tilbage i foråret pludselig mistede næsten 30 procent af dens batterilevetid.

Problemet ramte alle Surface Pro 2-ejere og ikke kun i7-modellerne. Den efterfølgende opdatering til Surface Pro 2 rettede ikke kun batteriproblemet, men forøgede faktisk batterilevetiden til over otte timer.

Problemet med Surface Pro 3 og Microsofts løfte om at løse problemet kommer, kun en dag før det danske salg indledes.

Fra torsdag den 28. august bliver det muligt at købe Surface Pro 3 i flere danske butikker og via Microsofts egen hjemmeside, og hvis du vil undgå en computer, som er varmere end andre - som Microsoft selv formulerer det til amerikanske PCworld - så køb i stedet en i5-model.

Læs også: Langtidstest: Mine 290 dage med Microsofts Surface Pro 2

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect