Av-av: Surface Pro 3 overopheder uden forklaring

Microsofts nyeste Surface-udgave har allerede haft de første problemer. Maskiner med den hurtigste i7-processor kan blive så varme, at de holder op med at virke.

Artikel top billede

Surface Pro 3 ser ud til at blive en af årets mest omtalte og måske bedste Windows-maskiner. Men ingen maskine er perfekt, og nu har nogle Surface Pro 3-ejere allerede oplevet de første problemer.

Det fortæller vores amerikanske søstersite PCworld, som har kigget i de amerikanske forums og fundet dusinvis af brugere, som har oplevet problemer med en langt varmere computer end forventet. Det drejer sig om versionen med den hurtigste i7-processor.

For nogle brugere sker det endda, at computeren stopper med at fungere og blot viser et termometer-logo for at vise, at maskinen er blevet for varm.

I en besked til PCworld.com fortæller Microsoft - uden at bruge ordet "overophede" - at det er forventeligt, at en i7-processor i så tynd en skal som Surface Pro 3 vil blive varmere end andre maskiner.

Men ikonet med de for høje temperaturer er dog ikke forventet. Microsoft undskylder problemet og kommer inden for kort tid med en opdatering, som skal rette problemet.

Lignende problem på Surface Pro 2
Et lignende problem var at finde på den nu snart forældede Surface Pro 2, som efter en opdatering tilbage i foråret pludselig mistede næsten 30 procent af dens batterilevetid.

Problemet ramte alle Surface Pro 2-ejere og ikke kun i7-modellerne. Den efterfølgende opdatering til Surface Pro 2 rettede ikke kun batteriproblemet, men forøgede faktisk batterilevetiden til over otte timer.

Problemet med Surface Pro 3 og Microsofts løfte om at løse problemet kommer, kun en dag før det danske salg indledes.

Fra torsdag den 28. august bliver det muligt at købe Surface Pro 3 i flere danske butikker og via Microsofts egen hjemmeside, og hvis du vil undgå en computer, som er varmere end andre - som Microsoft selv formulerer det til amerikanske PCworld - så køb i stedet en i5-model.

Læs også: Langtidstest: Mine 290 dage med Microsofts Surface Pro 2

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil