Danmarks kamp mod momssvindel er endt i mere bureaukrati for it-firmaerne

Nye regler, der skal bekæmpe momskarruseller, rammer it-firmaer unødigt hårdt, lyder det fra IT Branchen. Politikere er tavse.

Artikel top billede

Politikernes ønske om at sætte en prop i hullet for svindel med momskarruseller er endt i et sandt bureaukratisk mareridt for it-virksomheder, der sælger bærbare pc'er, mobiltelefoner og forskellige former for it-komponenter.

Sådan lyder det fra IT Branchen, hvor direktør Mette Lundberg bakker op om kunder og it-forhandleres kritik af de nye regler om såkaldt "omvendt betalingspligt", som trådte i kraft 1. juli i år.

"Det er selvfølgeligt helt uacceptabelt, at der med komplicerede momskarruseller har været forsøg på at omgå lovgivningen. Men ved at vende betalingspligten rundt i en generel ordning, er vi endt med en stor administrativ belastning for erhvervslivet. Problemet bør løses med bedre og mere effektiv kontrol frem for bøvlet bureaukrati," siger Mette Lundberg.

Skal sætte en stopper for momskaruseller

De nye momsregler er indført for at sætte en stopper for de mange momskarruseller, som har floreret i de mere kulørte dele af it-branchen, og som i de seneste ti år har kostet de offentlige kasser store millionbeløb.

Reglerne betyder, at udvalgte typer af hardware fremover skal faktureres uden moms. Det er så op til slutkunden at få momsrefusion fra Skat. Men reglerne gælder kun for salg til erhvervskunder, men derimod ikke for salg gennem detailhandlen.

Og så alligevel ikke: For sælger man hovedsageligt sine varer til privatkunder, må man gerne fakturere med moms som hidtil.

Alt sammen meget besværligt, mener mange forhandlere og kunder, som blandt andet efterlyser en bagatelgrænse for forhandlere, der i løbet af et år leverer ganske små mængder af de varer, der er omfattet af de nye regler.

Det kan du læse mere om her.

De komplicerede regler øger også risikoen for, at slutkunderne bogfører deres indkøb forkert og dermed uforvarende kommer til at betale for lidt i moms.

Læs mere om det her.

Hos IT Branchen er direktør Mette Lundberg enig i kritikken.

Mere kontrol - mindre bureaukrati

Hun peger på, at de nye regler går stik imod Skats erklærede mål om at gøre skattereglerne mere enkle, så borgere og virksomheder kan betale den skat, de skal.

"It-forhandlere og -leverandører, skal nu bruge uforholdsmæssigt mange ressourcer på at bogføre selv simple køb. Det rimer dårligt med ønsket om større produktivitet og vækst," lyder det fra Mette Lundberg.

Hun vil tage sagen op med skatteordførerne i Folketinget for at få reglerne ændret.

"Her er en regel, som i et forsøg på at fange de få, der snyder, giver stort bureaukrat for de mange. Så det er endnu en af de ting, vi vil tage med i kataloget over, hvor man skal se på, om reglerne ikke bør ændres," siger hun til Computerworld.

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra skatteordførerne fra regeringspartierne, SF, Venstre og Dansk Folkeparti.

Læs også:

Nye momsregler rammer danske it-forhandlere: Derfor bliver det noget værre bøvl

It-leverandører raser: Nye momsregler jager vores kunder væk

Nye momsregler gør it-kunder til skattesnydere

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S