Danske Comendo solgt til stort amerikansk it-selskab

Det danske sikkerhedsfirma Comendo sælger sine driftsaktiviteter til den amerikanske koncern J2 Global.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Aktionærerne i det danske sikkerhedsfirma Comendo A/S står til en gevinst på 85 millioner kroner, efter at Comendo har indgået aftale om salg af aktiviteterne i seks af Comendos datterselskaber til den amerikansk-ejede cloud-koncern J2 Global.

Aftalen er formelt indgået med J2 Global afdeling i Irland.

Ifølge en meddelelse til fondsbørsen bakker et flertal på 52 procent af Comendos aktionærer op om salgsaftalen, som her til formiddag har sendt Comendos aktiekurs op med 40 procent.

Med salget er der lagt op til at Comendos aktionærer kan trække udbytte for millioner ud af selskabet.

Ifølge børsmeddelelsen er bestyrelsen allerede gået i gang med at undersøge muligheder for et salg eller likvidation af moderselskabet Comendo A/S.

"Bestyrelsen er (...) i gang med at vurdere, hvordan og i hvilket tempo, Comendo kan udlodde provenu til aktionærerne gennem udbytteudlodning og/eller likvidation, ligesom bestyrelsen vil afsøge mulighederne for, at en køber kunne være interesseret i at overtage Comendo," lyder det i fondsbørsmeddelelsen.

Comendo, der udover cloudbaseret sikkerhed og har hosting og backup-ydelser i produktporteføljen, har de seneste år været præget af voldsomme underskud, som tilsammen løber op i mellem 170 og 180 millioner kroner.

Det seneste halvårsregnskab viste dog et overskud (EBITDA) på godt en million kroner.

Ikke det første salgsforsøg

Det er ikke første gang, at Comendos ejere forsøger at afhænde selskabet.

Tilbage i 2013 undersøgte firmaet mulighederne for et salg, men valgte på det tidspunkt at stille sagen i bero. Comendos netværksforretning blev dog solgt til det britiske selskab Interroute.

Også tilbage i 2012 lød menuen på frasalg af aktiviteter og lukning af en amerikansk afdeling.

Der har det seneste år desuden været en del tumult i Comendos ledelse, med udskiftninger på posten som administrerende direktør og finansdirektør, ligesom både bestyrelsens formand og næstformand er blevet udskiftet.

Salgsaftalen med J2 Global skal efter planen endeligt godkendes på en generalforsamling i næste måned.

Læs også:

Lækket mail: Derfor smuttede topchef fra underskudsfirma

Kunder har millioner i klemme i sikkerhedsfirma

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College