SKI trækker håndbremsen på stort it-udbud efter mangelfuld Atea-redegørelse

Usikkerhed om Ateas afregninger til SKI sætter kæmpe it-udbud på pause.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En redegørelse fra it-giganten Atea om selskabets rolle i den igangværende bestikkelsessag i Region Sjælland rejser ifølge SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) så stor tvivl om forretningsgangene hos Atea, at SKI nu vælger at sætte et trecifret millionudbud af computere på pause indtil videre.

Flere tidligere og nuværende Atea-medarbejdere er enten sigtet eller varetægtsfængslet i bestikkelsessagen.

Det fik i sidste uge SKI til at bede Atea om en detaljeret redegørelse om blandt andet Ateas indberetning og afregning af de såkaldte rabatandele på en række eksisterende SKI-aftaler.

Det kan du læse mere om her: SKI-direktør kræver garanti mod bestikkelse fra Atea - ellers er det ud

Mange uafklarede spørgsmål

I svaret til SKI skriver Atea, at selskabet på "nuværende tidspunkt" har "identificeret enkelte sager, som ikke til fulde har været indberettet til SKI".

Det fremgår ikke, hvor mange sager der er tale om eller hvor store beløb sagerne omfatter.

Atea fortæller heller ikke hvilke slutkunder, man har leveret til i de pågældende tilfælde, eller hvornår og på hvilke SKI-aftaler leverancerne er foregået.

Atea forsikrer dog om, at pengene fra de ubetalte rabatandele ikke er blevet brugt til "uberettigede økonomiske disposistioner" - dvs. bestikkelse.

I redegørelsen skriver Atea desuden, at man siden efteråret 2014 har strammet op på en række interne procedurer.

Blandt andet skal udlæg til rejser i fremtiden godkendes af en overordnet, ligesom der skal være skarpere kontrol med det faglige indhold ved kundearrangementer.

Flere spørgsmål

Efter gennemlæsning af redegørelsen har SKI stillet Atea en række opfølgende spørgsmål.

Blandt andet vil SKI kende det præcise omfang af den manglende afregning af rabatandele til SKI.

De manglende svar i Ateas redegørelse får umiddelbart den konsekvens, at SKI nu sætter udbuddet af en stor rammeaftale (50.40 - Computere) på pause.

Atea er nemlig med i kapløbet om at blive leverandør på rammeaftalen, som har en anslået værdi på 420 millioner korner.

Mere end 70 kommuner har på forhånd tilmeldt sig aftalen, som efter den oprindelige plan skulle være trådt i kraft i august.

I en orientering til de tilmeldte kommuner skriver SKI, at man håber at kunne få aftalen på plads til ikrafttræden i september.

Computerworld har bedt Atea og SKI om en kommentar til sagen, men ingen af parterne ønsker at udtale sig.

Læs også:

SKI-direktør kræver garanti mod bestikkelse fra Atea - ellers er det ud

Analyse: Bestikkelsessagen er et forretningsopgør, der løb af sporet

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job