Regningen er talt op: Pc-salget styrtdykker og HP er størst

Pc-salget styrtbløder. Forklaringerne er Windows 10, forbrugere, der anvender elektronikken længere, og så spøger XP stadig i kulissen. Her er tal og analyse.

Artikel top billede

I tredje kvartal 2014 jublede pc-forhandlerne, men det gør de absolut ikke i 2015.

Det fortæller analysehuset IDC, der holder styr på masser af forskellige tal og statistikker.

I en ny rapport beretter firmaet, at pc-markedet i Europe, Mellemøsten og Afrika (også kaldet EMEA) er på noget nær katastrofekurs, hvis man alene ser på tallene.

Det samlede salg i tredje kvartal i denne del af verden blev på 18,4 millioner enheder, hvilket er en nedgang på 23 procent i forhold til samme periode i fjor.

"Sidste år var der en stigning i pc-salget på godt 25 procent fordi, de sidste XP-maskiner skulle udskiftes efter Microsofts support-stop," fortæller Anders Elbak, der er IDC-analytiker i Danmark.

"Det kan forklare noget af nedgangen. Men de salgstal vi ser nu, er nok dem, vi skal vænne os til at se i fremtiden," lyder hans vurdering.

Læs også: XP-stop får kunderne til at gå pc-amok

IDC peger også på at valutasvingninger i en række lande samt politisk ustabilitet i Østeuropa, Mellemøsten og Afrika bærer en del af skylden.

Ligeledes er forhandlerne også en del af forklaringen.

De sælger ud af de lagerførte varer for at gøre plads til nye produkter til den julehandel, der altså skal redde det tynde tredje kvartal.

31,3 procent tilbagegang

IDC har opdelt EMEA i tre underregioner, og der er nedgang i alle regioner i forhold til tredje kvartal sidste år.

I Vesteuropa faldt tallet med 18,4 procent, Mellemøsten og Afrika med 28,4 procent mens Mellem- og Østeuropa måtte sendes på en nedtur på ikke mindre end 31,3 procent.

Det er en så solid tilbagegang, at det også overrasker analysefolkene selv.

"IDC havde forudset, at disse markeder ville opleve en ganske brat tilbagegang, men disse tal viser sig at være endnu mere dystre end hidtil antaget," skriver Malini Paul, der er analytiker i IDC, i en gennemgang af tallene.

Læs også: Windows XP spøger stadig i kulissen: Her er årsagen til det faldende pc-salg

Nedgangen i Mellem- og Østeuropa er eksempelvis den værste i 13 kvartaler.

Det er kun landene Polen, Tjekkiet, Rumænien og Ungarn, der kan berette om nedgangstal på mindre end to cifre. Det skyldes nogle få men store projekter i landenes offentlige sektor.

I vores del af verden var faldet en smule mindre.

Gratis software

Totalt havde Vesteuropa en nedgang på 18,4 procent med 11,8 millioner solgte enheder i tredje kvartal.

I denne region er det forbrugermarkedet, der svigtede mest med hele 24 procents tilbagegang.

"Folk køber simpelthen færre pc'er. Ligeledes anvendes pc'erne længere, fordi software stadig kan afvikles på dem. Microsoft har også gjort Windows 10 gratis for mange, hvilket igen betyder, at brugerne ikke behøver at skifte pc for at få det nye styresystem," siger Anders Elbak.

Alle de store EU-lande rapporterer da også om fald i salget.

Tyskland gik tilbage med 23,3 procent i forhold til samme periode sidste år, mens Frankrig havde et minus på 21,2 procent.

Helt galt er det i Grækenland, der efter de store økonomiske problemer i landet har fået halveret salget.

Spanien og England er 'solstrålehistorierne' med et mindre fald på henholdsvis 11 og 3 procent.

I alle de nordiske lande er faldet på cirka 25 procent.

HP er størst i EMEA

Når det kommer til de firmaer, der skal levere maskinerne, er det kategorien "andre", som er størst med en markedsandel på 28,2 procent i tredje kvartal.

Den største enkeltleverandør er HP, der har en markedsandel på 23,7 procent i kvartalet.

Antallet af enheder er dog faldet hos HP med 17 procent i samme tidsrum.

Læs også: Historien om slagen pc-kæmpe: Derfor gik det så galt for os

Og der er bare negative tal hele linjen igennem.

Værst ser det ud for Acer med minus 38 procent og Asus med 25,5 procents nedgang.

Læs også:
Pc-salget falder og falder - men måske er det knapt så slemt som man skulle tro

Faldende pc-salg rammer hårdt: Toshiba sætter masser af folk på porten

KMD A/S

Senior Project Manager

Københavnsområdet

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S