Atea favorit til at score endnu en kæmpe softwareordre til det offentlige

En stribe leverandører står på spring for at sikre sig en stor offentlig ordre på Microsoft-software. Men hvis det går som det plejer, løber Atea med sejren.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Startskuddet har lydt for endnu en etape i kapløbet om at levere software til det offentlige. Denne gang er det Moderniseringsstyrelsen under Finansministeriet, der har udbudt en ordre på leverance af software til i alt 25 ministerier, styrelser og andre statslige institutioner.

Udbuddet fra Moderniseringstyrelsen er blot et i en lang række såkaldte miniudbud under SKI's (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) rammeaftale for standardsoftware, som går under kodenavnet 02.06.

Trods betegnelsen "miniudbud" er udbuddet et af de helt store på det offentlige marked, og firmaet, der vinder ordren, står ifølge Computerworlds oplysninger til at gafle en omsætning på mere end 400 millioner kroner over de næste tre år.

Atea plejer at vinde

Det aktuelle udbud er dog kun et i en længere række, som ifølge SKI forventes at udløse en omsætning på op mod to milliarder kroner.

Fælles for de udbud, som allerede er afgjort, er, at det er it-mastodonten Atea, der er løbet med ordrerne.

For nylig blev Atea således udpeget som eneleverandør 54 kommuner, og indenfor det seneste halve år har firmaet også vundet en række udbud i blandt andet Region Sjælland og Justitsministeriet.

Ved siden af Atea er det firmaer som KMD, Crayon, Comparex, Fujitsu og HP, der inviteres til at afgive et tilbud.

I denne slags udbud er det prisen, der er altafgørende for, hvem der udpeges som vinder, og hidtil er det altså Atea, der har haft de skarpeste priser. Det må betyde, at Atea tjener meget tæt på ingenting på at levere Microsoft-software til de offentlige kunder.

Til gengæld kan Atea i kraft at sin store volumen holde gang i sin forretning, samtidig med at de får foden indenfor døren hos kunderne.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Ateas direktør Morten Felding. Han har tidligere overfor Computerworld afvist, at Atea dumper priserne på software til offentlige kunder.

"Vi har et mål om at skabe profitabel vækst, og vi er ikke på hovedløs jagt efter tom omsætning og ønsker ikke at gå ud og dumpe priser, " lød det i januar fra Morten Felding.

Moderniseringsstyrelsen oplyser til Computerworld, at man regner med at afgøre det aktuelle udbud senere i denne måned.

Men går det som det plejer, bliver det altså Atea, der vinder den store ordre.

Læs også:

Atea snupper kæmpeopgave: Bliver eneleverandør af Microsoft-software

Atea scorer stor software-ordre efter udbuds-kludder i Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

SEGES Innovation

IT-projektleder med teknisk indsigt

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Jyske Bank

Senior Forretningsudvikler

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil