Ups! 40 svindlere anholdt efter at have inficeret egne maskiner med malware

Malware-koden var tiltænkt ofrene, men blev ved en fejl installeret på svindlernes egen maskine. Det gjorde efterforskningen uhyre nem.

Artikel top billede

Et netværk af svindlere er blevet overvåget i månedsvis, og folkne bag er nu anholdt, efter de kom til at installere den malware, der var tiltænkt ofrene, på deres egen maskine.

Et nigeriansk netværk af svindlere er således blevet afsløret efter, at de har savet den digitale gren over, som de selv sidder på.

Det lykkedes nemlig for dem at inficere deres egne maskiner med deres egen skadelige kode, således at efterforskerne i månedsvis kunne følge med i, hvad svindlerne gik og lavede rundt omkring på nettet.

Det skriver Darkreading.com

En af efterforskerne, med navnet James Bettke, fortæller om sagen til Darkreading, og han beretter at sikkerhedsfolkene ved et tilfælde faldt over en keylogger, der loggede sig ind på en ukrypteret webserver.

"Svindlerne havde inficeret deres egen maskine med den malware, de benyttede. Det kan være ved en fejl, eller fordi de har ønsket at teste programmet," fortæller han.

Da indholdet på serveren ikke var krypteret, fik sikkerhedsfolkene blandt andet adgang til skærmbilleder, logfiler over tastetryk og kopier af regneark med opgørelser fra svindlerne.

Spiste egen medicin

Ved hjælp at keyloggeren på svindlerens maskine kunne sikkerhedsfolkene stille og rolig læne sig tilbage og følge med i alt hvad, der skete, hvilke de gjorde gennem flere måneder.

"Vi så, hvem han kontaktede, hans beskeder, hvilke værktøjer han brugte, hvem hans ofre var og hvor mange penge, der blev overført til ham. Faktisk alt hvad han foretog sig."

Det blev blandt andet afsløret, at netværket bestod af mere end 40 personer, der var "ansat" af bagmanden.

Ifølge sikkerhedsfirmaet SecureWorks har gruppen snydt sine ofre for 25 millioner kroner i år.

Sagen efterforskes nu af myndighederne i Nigeria.

Læs også:
Svarer igen på bølge af ransomware-angreb: Ny webportal hjælper med dekrypteringen

Stortest af 10 antivirusprogrammer til Mac: Her er det overraskende resultat

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird