Ups! 40 svindlere anholdt efter at have inficeret egne maskiner med malware

Malware-koden var tiltænkt ofrene, men blev ved en fejl installeret på svindlernes egen maskine. Det gjorde efterforskningen uhyre nem.

Artikel top billede

Et netværk af svindlere er blevet overvåget i månedsvis, og folkne bag er nu anholdt, efter de kom til at installere den malware, der var tiltænkt ofrene, på deres egen maskine.

Et nigeriansk netværk af svindlere er således blevet afsløret efter, at de har savet den digitale gren over, som de selv sidder på.

Det lykkedes nemlig for dem at inficere deres egne maskiner med deres egen skadelige kode, således at efterforskerne i månedsvis kunne følge med i, hvad svindlerne gik og lavede rundt omkring på nettet.

Det skriver Darkreading.com

En af efterforskerne, med navnet James Bettke, fortæller om sagen til Darkreading, og han beretter at sikkerhedsfolkene ved et tilfælde faldt over en keylogger, der loggede sig ind på en ukrypteret webserver.

"Svindlerne havde inficeret deres egen maskine med den malware, de benyttede. Det kan være ved en fejl, eller fordi de har ønsket at teste programmet," fortæller han.

Da indholdet på serveren ikke var krypteret, fik sikkerhedsfolkene blandt andet adgang til skærmbilleder, logfiler over tastetryk og kopier af regneark med opgørelser fra svindlerne.

Spiste egen medicin

Ved hjælp at keyloggeren på svindlerens maskine kunne sikkerhedsfolkene stille og rolig læne sig tilbage og følge med i alt hvad, der skete, hvilke de gjorde gennem flere måneder.

"Vi så, hvem han kontaktede, hans beskeder, hvilke værktøjer han brugte, hvem hans ofre var og hvor mange penge, der blev overført til ham. Faktisk alt hvad han foretog sig."

Det blev blandt andet afsløret, at netværket bestod af mere end 40 personer, der var "ansat" af bagmanden.

Ifølge sikkerhedsfirmaet SecureWorks har gruppen snydt sine ofre for 25 millioner kroner i år.

Sagen efterforskes nu af myndighederne i Nigeria.

Læs også:
Svarer igen på bølge af ransomware-angreb: Ny webportal hjælper med dekrypteringen

Stortest af 10 antivirusprogrammer til Mac: Her er det overraskende resultat

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS