Ups! 40 svindlere anholdt efter at have inficeret egne maskiner med malware

Malware-koden var tiltænkt ofrene, men blev ved en fejl installeret på svindlernes egen maskine. Det gjorde efterforskningen uhyre nem.

Artikel top billede

Et netværk af svindlere er blevet overvåget i månedsvis, og folkne bag er nu anholdt, efter de kom til at installere den malware, der var tiltænkt ofrene, på deres egen maskine.

Et nigeriansk netværk af svindlere er således blevet afsløret efter, at de har savet den digitale gren over, som de selv sidder på.

Det lykkedes nemlig for dem at inficere deres egne maskiner med deres egen skadelige kode, således at efterforskerne i månedsvis kunne følge med i, hvad svindlerne gik og lavede rundt omkring på nettet.

Det skriver Darkreading.com

En af efterforskerne, med navnet James Bettke, fortæller om sagen til Darkreading, og han beretter at sikkerhedsfolkene ved et tilfælde faldt over en keylogger, der loggede sig ind på en ukrypteret webserver.

"Svindlerne havde inficeret deres egen maskine med den malware, de benyttede. Det kan være ved en fejl, eller fordi de har ønsket at teste programmet," fortæller han.

Da indholdet på serveren ikke var krypteret, fik sikkerhedsfolkene blandt andet adgang til skærmbilleder, logfiler over tastetryk og kopier af regneark med opgørelser fra svindlerne.

Spiste egen medicin

Ved hjælp at keyloggeren på svindlerens maskine kunne sikkerhedsfolkene stille og rolig læne sig tilbage og følge med i alt hvad, der skete, hvilke de gjorde gennem flere måneder.

"Vi så, hvem han kontaktede, hans beskeder, hvilke værktøjer han brugte, hvem hans ofre var og hvor mange penge, der blev overført til ham. Faktisk alt hvad han foretog sig."

Det blev blandt andet afsløret, at netværket bestod af mere end 40 personer, der var "ansat" af bagmanden.

Ifølge sikkerhedsfirmaet SecureWorks har gruppen snydt sine ofre for 25 millioner kroner i år.

Sagen efterforskes nu af myndighederne i Nigeria.

Læs også:
Svarer igen på bølge af ransomware-angreb: Ny webportal hjælper med dekrypteringen

Stortest af 10 antivirusprogrammer til Mac: Her er det overraskende resultat

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S