HP's nye vilde mini-computer går direkte efter Apple-brugerne

HP's Z2 Mini desktop-computer er fyldt op med business-orienteret hardware og er en udstrakt hånd til alle med en gammel Mac Mini fra Apple.

Artikel top billede

HP håber på at veldesignede, flotte desktop-computere kan trække Mac-brugere væk fra de aldrende æble-computere og over til HP. 

HP's nyeste lancering er Z2 Mini, der er rettet direkte mod Apples Mini-computer, der ikke er blevet opdateret siden 2014.

Z2 Mini er lige så kraftfuld som en almindelig, moderne desktop-computer, men den er presset ned i en boks, som du kan have under armen (cirka 2,4 kilo). 

Blandt andet kan computeren samles med en Xeon E3-processor (eller de mere gængse Core i3/i5/i7-processorer), op til 32 GB DDR4 RAM, ligesom den kan udstyres med et Nvidia Quadro-grafikkort. 

Forvent derfor vild ydeevne rettet direkte mod ingeniør- eller tunge design-opgaver. Ifølge HP byder Z2 Mini på dobbelt så mange digitale hestekræfter som andre, kommercielle mini-pc'er i dag.

Læs også: HP Inc skærer ned: 4.000 ansatte skal ud

Hvor er opdateringerne, Apple?

Manglen på en opdateret model af Mac Mini har betydet, at blandt andet HP har lanceret en række forskellige mini-pc'er.

Først Pavilion Wave, der mest af alt ligner en højttaler, samt Elite Slice, en modulær computer, hvor du via magneter forbinder flere moduler. 

Og nu Z2 Mini. Efter det seneste Mac-event, hvor Apple lancerede sine nyeste Macbook Pro-bærbare computere, har Apple fået kritik for ikke at gøre computerne "pro" nok. 

Apple har heller ikke opdateret sin stationære Mac Pro-computer siden 2013 og er for længst blevet overhalet af stærkere Windows-workstations.

"Apple har forladt det professionelle marked for udviklere og designere, og vores nye Z2 Mini er Mac Mini overlegen," siger Jeff Wood, Viceprecident hos HP's Workstation-forretning under en briefing. 

Dog er HP's Z2 Mini naturligvis udstyret med Windows 10 og ikke MacOS, og for nogle vil det alene være grund nok til at blive ved med at benytte Apples produkter. Desuden har Z2 Mini hverken HDMI (kun Displayport) og ej heller en Thunderbolt 3.0 til hurtig overførsel. 

Prisen for HP Z2 Mini starter ved 850 euro og kommer på markedet i løbet af december.

Læs også: Test: Verdens tyndeste bærbare computer gemmer på store overraskelser

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Management i frontlinjen hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Release og Change Manager til DeMars i Cyberdivisionen, Hvidovre.

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Senior Director, People & Culture

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S