Alle store virksomheder skal have politik om dataetik: Her er Erhvervsstyrelsens anbefalinger

Fremover skal store, danske virksomheder udforme en politik om dataetik, lyder det ifølge ny lov. Nu er Erhvervsstyrelsen klar med en vejledning, der skal hjælpe virksomhederne.

Artikel top billede

Siden maj har det været et krav for store danske virksomheder, at de skal udforme en politik om dataetik.

Erhvervsstyrelsen er derfor nu klar med en vejledning, der skal hjælpe virksomheder med at udforme en datapolitik.

Den nye lovgivning omfatter alle virksomheder, der i årsregnskabsloven er betegnet som 'store virksomheder.' De skal i forvejen have en politik inden for andre områder som klima, sociale forhold og nu altså også dataetik.

"Der stilles ikke krav om, at de omfattede virksomheder skal have en politik for dataetik, men hvis virksomheden ikke har en politik for dataetik, skal den efter ”følg-eller-forklar”-princippet forklare, hvorfor virksomheden ikke har en politik," skriver Erhvervsstyrelsen.

Det betyder altså, at hvis man vælger ikke at have en politik for dataetik, så skal man kunne forklare hvorfor, man ikke mener at virksomheden bør være omfattet.

Læs også: Erhvervsministeren vil fjerne lovgivning der spænder ben for it-iværksættere: "Danmark har mistet sin digitale førerposition"

Det skal politikken indeholde

Ifølge Erhvervsstyrelsen indbefatter en politik om dataetik, at virksomheden tager stilling til, hvordan man ansvarligt bruger data og teknologi.

Derfor bliver det hurtigt et meget abstrakt begreb, og styrelsen har derfor forsøgt at konkretisere det en smule mere med en række anbefalinger.

Første punkt er at danne sig et overblik over, hvilke data virksomheden behandler, og hvordan man er kommet i besiddelse af dem. På den måde sikrer man sig, at man i hvert fald er klar over, hvilke data der er tale om.

Dernæst er der grund til at spørge sig selv, om hvilke dataetiske spørgsmål det kan give anledning til.

Der er altså ikke tale om konkrete krav man enten overholder eller overtræder. Man skal i stedet bevise, at man rent faktisk har tænkt over anvendelse af de data man bruger.

Virksomheden skal desuden ifølge Erhvervsstyrelsen også beskrive i sin politik, hvordan man uddanner sine medarbejdere i at tage stilling til dataetiske dilemmaer.

Du kan læse hele vejledningen på Erhvervsstyrelsens hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub