Pandemien startede en bevægelse – i 2021 perfektionerer vi den fleksible arbejdsplads

Klumme: 2020 var et skrækkeligt år, men én positiv ting kom der ud af pandemien: Virksomheder indså, at hjemmearbejdspladser fungerer for mange ansatte – og vi må forvente, at 2021 bliver et år, hvor vi forfiner kunsten at arbejde fra køkkenbordet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter

På trods af årtiers teknologisk udvikling har det forundret økonomer, at udviklingen ikke har ført til den forventede stigning i produktivitet og GDP.

Bevares, mange af de teknologiske innovationer skaber nye – og overvejende positive – muligheder, platforme og forandringer i vores hverdag.

Tag bare den bærbare computer, smartphones og den stadig fascinerende og kontinuerlige effektivisering af computerchips og se, hvordan de forandrer vores verden og samfund.

Men diverse tech-forbedringer har ikke direkte skabt den massive vækst og forandring, som vi eksempelvis så ved den industrielle revolution.

Vi lever stadig ikke i den utopi, som vi som unge drømte om, hvor pligter og arbejde var unødvendigt, og hvor vores tid skulle gå med at finde på, hvad vores tid skulle gå med.

2020 var et år, hvor vi i den grad lærte at tænke ud af boksen. En af de ting vi har lært, er at bruge teknologien til at arbejde på nye og langt mere fleksible måder.

Det var et chok for både virksomheder og ansatte at omdanne sig til en ny hverdag, hvor ugentlige statusmøder i ”Mødelokale 3” med projektoren kørende på højtryk, blev erstattet af Teams-møder iført joggingbukser og et hjemmeskolet barn til venstre for web-kameravinklen.

Men efter de første par måneder viste det sig, at der er mange elementer, som vi kan tage med videre. Og jeg er sikker på, at 2021 bliver året, hvor teknologien for alvor ændrer vores hverdag.

Kommunikation er alt

Alle møder – som jo i begyndelsen var et tvunget, virtualiseret rod – er i dag kortere, mere effektive, og så er der færre af dem.

Det samme gælder mængden af rejser.

Pandemien satte en stopper for næsten alle rejser mellem vores forskellige nationale afdelinger, men man opdager jo også, at det ikke altid giver mening at rejse i flere timer, når noget kan løses virtuelt.

Møderne kan klares både mere miljøvenlig, mindre tidskrævende og billigere.

Kommer vi til at mødes fysisk igen?

Det samme gælder industri-events. Vi afholdt vores første virtuelle Panasonic Toughbook Innovation Forum, og jeg skal da være den første til at indrømme, at jeg var nervøs for, hvor mange der ville deltage sammenlignet med det fysiske event.

Men til min store overraskelse deltog flere mennesker til flere sessioner, og den virtuelle platform betød, at det var let for deltagerne at hoppe fra en session til en anden. Feedback’en var fænomenal og vores event-omkostninger betydeligt mindre.

Win-Win.

Dermed ikke sagt, at vi aldrig kommer til at mødes igen.

Det fysiske møde – både det interne og eksterne – er en vigtig del af det at være menneske og drive virksomhed. Men vi har lært, at det virtuelle møde også virker.

Alle de teknologiske redskaber, som har hjulpet os igennem pandemien, har eksisteret længe, men vi benyttede dem ikke, som vi gør i dag: Den bærbare computer var placeret fast på kontorskrivebordet, Teams-møder blev primært benyttet til eksterne statusmøder, og hjemmearbejde var en sjældenhed.

Sådan er det ikke for Panasonic i dag, og sådan har hverdagen også ændret sig for mange andre virksomheder.

Og flere aspekter kommer vi til at tage med os videre til tiden efter pandemien.

Nogle af de bedste resultater fra en svær tid er tidsbesparelser gennem bedre brug af teknologien samt miljøfordelene ved færre fly-, tog- og bilrejser.

Jeg formoder, at de økonomiske produktivitetsgevinster, vi tilsyneladende manglede i vores nylige teknologiske fremskridt, ikke skyldtes problemer med teknologien, men derimod virksomheders uvillighed til at ændre på deres traditionelle arbejdsgange.

Måske vi nu vil vi være mere åbne over for at drage nytte af alle de fordele, som teknologisk avancement tilbyder. Måske kan det forbedre vores balance mellem arbejdet og hjemmet, øge produktiviteten på den måde, vi forestillede os, og muliggøre en mere bæredygtig fremtid.

Jeg håber, at 2021 bliver året, hvor vi i højere grad bruger teknologien til at forme vores egen fremtid på en positiv måde, både gennem hvordan vi lever og arbejder.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland