Kæmpe nederlag til danske lognings-aktivister: Østre Landsret frifinder regeringen for ulovlig logning

I en sag om den 14 år gamle danske logningsbekendtgørelse er justitsminister Nick Hækkerup (S) blevet pure frifundet.

Artikel top billede

Østre Landsret frifrinder justitsminister Nick Hækkerup (S) i spørgsmålet om, hvorvidt logningsbekendtgørelsen, som er udstedt af justitsministeren, er ulovlig

Sagen er anlagt af Foreningen imod Ulovlig Logning med juristen Rasmus Malver i spidsen, som altså nu indkasserer et svidende nederlag. Foreningen trak justitsministeren i retten helt tilbage i 2018.

Som en konsekvens af dommen bliver Foreningen imod Ulovlig Logning, pålagt at betale sagsomkostninger for 125.000 kroner til sagsøgte, justitsminister Nick Hækkerup.

Beløbet skal blandt gå til dækning af udgifter til advokatbistand.

Den danske logningsbekendtgørelse trådte i kraft i 2008, men allerede i 2014 blev dele af logningsdirektivet kendt ulovlig af EU-domstolen.

Parterne var i sagen enige om, at dele af logningsbekendtgørelsen strider imod EU-retten.

Parterne var dog ikke enige om, hvor store dele det drejede sig om, samt hvilke konsekvenser det skulle have.

”Landsretten udtalte, at retsvirkningen af en konstateret modstrid med EU-retten ikke er, at logningsbekendtgørelsen eller enkeltregler deri er ugyldige,” fremgår det af dommen.

Foreningen for ulovlig logning har desuden i nedlagt påstand om, hvorvidt justitsministeren skulle have bragt en ulovlig retstilstand til ophør.

Den påstand afviser Østre Landsret. Det sker med henvisning til, at foreningen ifølge retten ikke har såkaldt retlig interesse i påstanden.

Du kan læse hele afgørelsen fra Østre Landsret her.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg