Kæmpe nederlag til danske lognings-aktivister: Østre Landsret frifinder regeringen for ulovlig logning

I en sag om den 14 år gamle danske logningsbekendtgørelse er justitsminister Nick Hækkerup (S) blevet pure frifundet.

Artikel top billede

Østre Landsret frifrinder justitsminister Nick Hækkerup (S) i spørgsmålet om, hvorvidt logningsbekendtgørelsen, som er udstedt af justitsministeren, er ulovlig

Sagen er anlagt af Foreningen imod Ulovlig Logning med juristen Rasmus Malver i spidsen, som altså nu indkasserer et svidende nederlag. Foreningen trak justitsministeren i retten helt tilbage i 2018.

Som en konsekvens af dommen bliver Foreningen imod Ulovlig Logning, pålagt at betale sagsomkostninger for 125.000 kroner til sagsøgte, justitsminister Nick Hækkerup.

Beløbet skal blandt gå til dækning af udgifter til advokatbistand.

Den danske logningsbekendtgørelse trådte i kraft i 2008, men allerede i 2014 blev dele af logningsdirektivet kendt ulovlig af EU-domstolen.

Parterne var i sagen enige om, at dele af logningsbekendtgørelsen strider imod EU-retten.

Parterne var dog ikke enige om, hvor store dele det drejede sig om, samt hvilke konsekvenser det skulle have.

”Landsretten udtalte, at retsvirkningen af en konstateret modstrid med EU-retten ikke er, at logningsbekendtgørelsen eller enkeltregler deri er ugyldige,” fremgår det af dommen.

Foreningen for ulovlig logning har desuden i nedlagt påstand om, hvorvidt justitsministeren skulle have bragt en ulovlig retstilstand til ophør.

Den påstand afviser Østre Landsret. Det sker med henvisning til, at foreningen ifølge retten ikke har såkaldt retlig interesse i påstanden.

Du kan læse hele afgørelsen fra Østre Landsret her.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS