Ingen innovation uden stærke processer: Kreativitet kræver faste rammer

Klumme: Det er som oftest ret let at få ideerne på bordet. Udfordringen er at at få ryddet ud i dem ud i dem på en organiseret måde og at fejle fremad, til man til sidst står med de allerbedste use cases.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

For nylig var jeg vært for en paneldebat med temaet "Rethinking innovation" på konferencen Oslo Business Forum.

Der havde jeg det privilegium at tale med Arild Spandow, administrerende direktør for Amesto Group, der er blevet kåret til Norges mest innovative virksomhed.

Ved hans side sad Alex Osterwalder, den schweiziske virksomhedsteoretiker bag det velkendte koncept "Business Model Canvas".

Samtalen var inspirerende, sjov og udfordrende, og den slog en tyk streg under, at innovation på flere områder er det springende punkt for virksomhedernes fremtid og positionering.

Som Arild Spandow formulerer det: ”Der er ikke mangel på innovation eller innovative mennesker. Det er strukturerne, der er problemet.”

Først må man sikre, sig at de strukturer og processer, der muliggør innovation, er på plads i virksomheden. Det kræver processer, struktur og en analytisk tilgang.

Det er som oftest ret let at få ideerne på bordet. Udfordringen er at at få ryddet ud i dem ud i dem på en organiseret måde og at fejle fremad, til man til sidst står med de allerbedste use cases.

Hvis innovationsprocesserne endnu ikke sidder på organisationens rygrad, kan en workshop været et godt startskud, som jeg tidligere har skrevet om.

Her kan man få styr på og prioritere de use cases, der måtte være. Holde dem op mod den overordnede forretningsplan og vurdere, hvad indsigt fra data kan bidrage med.

Modeludvikling og opkvalificering

Arbejdet begynder imidlertid først for alvor efter den indledende workshop, i udskillelsesarbejdet med først at identificere og dernæst måske hurtigt skrotte en række use cases efter kvalificering.

Når dette er på plads, skal der udarbejdes modeller for bearbejdelsen af data, og disse skal organiseres korrekt.

Som oftest vil det være påkrævet med en del opkvalificering og træning af de implicerede, når hidtil uvante arbejdsprocesser skal indlæres.

Når data er struktureret og modellerne bliver etableret, så bør forretningsværdien kommunikeres ud til alle interessenter, så man kan gøre organisationen moden til innovation i fuld skala.

Sidst men ikke mindst skal der skabes et struktureret rammeværk for at operationalisere de nye modeller og de tilhørende arbejdsgange.

Dette rammeværk skal være stærkt nok til at sikre, at man fremadrettet har innovation som arbejdsproces, ikke som et separat projekt.

Helt optimalt skal man gradvist accelere brugen af modeller og lægge flere til, skabe automatisering og sætte innovationerne løbende i brug.

Ikke kun teknologi

Uanset at min egen virksomheds tilgang til innovation som oftest tager udgangspunkt i udnyttelse af den tavse viden, som ligger i organisationens data, så handler innovation ikke blot om tekniske løsninger.

En innovativ tilgang kan bidrage til alle forretningsområder - ikke kun produkt- og serviceudvikling.

Når man formår at løfte organisationen op til en innovativ kultur, kan resultaterne bidrage til ledelse, organisation, salg og markedsføring.

Innovation starter nok med en ide – men den lykkes først efter hårdt og målrettet arbejde.

Og hvis den ikke skal være en enlig svale, så er den næste ide allerede under afprøvning, når den første er sat i produktion.

Først når nytænkning næsten er business as usual, kan man tale om at have en innovativ organisation.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S