Norge vil skære ned for det offentliges tårnhøje brug af it-konsulenter

Næsten fem procent af den norske stats samlede lønudgifter går til it-konsulenter. Men det skal være slut nu, lyder det fra den norske regering, der varsler markante besparel

Artikel top billede

Norge vil reducere de statslige myndigheders tårnhøje brug af it-konsulenter.

Den norske regering varsler, at de offentlige myndigheder for 2022 vil få to overordede mål (på norsk ‘fellesføringer’]: Nemlig at reducere brugen af konsulenter samt at øge antallet af elever.

Sådan lyder det i hvert fald ifølge Digi.no i et brev, som den norske regering netop har rundsendt til alle de norske ministerier.

De statslige myndigheder i Norge brugte i 2020 5,3 milliarder norske kroner på indkøb af konsulenter, hvilket svarer til knap fem procent af statens samlede lønudgifter.

Ifølge Digi.no har den norske regering tidligere forsøgt at få nedbragt de statslige udgifter til indkøb af konsulenter - blandt andet ved hjælp af bedre styring og ved opbygning af egne kompetencer.

Myndighederne skal nu til at nøje at redegøre for behovet og for om det kan lade sig gøre at løse opgaverne ved hjælp af egne kompetencer og kapacitet, som det hedder.

Digi.no skriver, at Direktoratet for forvaltning og økonomistyring nu har fået til opgave at formulere retningslinier til disse vurderinger.

“I årsrapporterne for 2022 skal alle de offentlige virksomheder gøre rede for arbejdet med at reducere konsulentbrugen,” skriver Digi.no

Også herhjemme er der for tiden fokus på at nedbringe det offentliges brug af it-konsulenter.

Kommunerne er blandt andet i gang med at skære deres forbrug med en milliard kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS