Norge vil skære ned for det offentliges tårnhøje brug af it-konsulenter

Næsten fem procent af den norske stats samlede lønudgifter går til it-konsulenter. Men det skal være slut nu, lyder det fra den norske regering, der varsler markante besparel

Artikel top billede

Norge vil reducere de statslige myndigheders tårnhøje brug af it-konsulenter.

Den norske regering varsler, at de offentlige myndigheder for 2022 vil få to overordede mål (på norsk ‘fellesføringer’]: Nemlig at reducere brugen af konsulenter samt at øge antallet af elever.

Sådan lyder det i hvert fald ifølge Digi.no i et brev, som den norske regering netop har rundsendt til alle de norske ministerier.

De statslige myndigheder i Norge brugte i 2020 5,3 milliarder norske kroner på indkøb af konsulenter, hvilket svarer til knap fem procent af statens samlede lønudgifter.

Ifølge Digi.no har den norske regering tidligere forsøgt at få nedbragt de statslige udgifter til indkøb af konsulenter - blandt andet ved hjælp af bedre styring og ved opbygning af egne kompetencer.

Myndighederne skal nu til at nøje at redegøre for behovet og for om det kan lade sig gøre at løse opgaverne ved hjælp af egne kompetencer og kapacitet, som det hedder.

Digi.no skriver, at Direktoratet for forvaltning og økonomistyring nu har fået til opgave at formulere retningslinier til disse vurderinger.

“I årsrapporterne for 2022 skal alle de offentlige virksomheder gøre rede for arbejdet med at reducere konsulentbrugen,” skriver Digi.no

Også herhjemme er der for tiden fokus på at nedbringe det offentliges brug af it-konsulenter.

Kommunerne er blandt andet i gang med at skære deres forbrug med en milliard kroner.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job