Norge vil skære ned for det offentliges tårnhøje brug af it-konsulenter

Næsten fem procent af den norske stats samlede lønudgifter går til it-konsulenter. Men det skal være slut nu, lyder det fra den norske regering, der varsler markante besparel

Artikel top billede

Norge vil reducere de statslige myndigheders tårnhøje brug af it-konsulenter.

Den norske regering varsler, at de offentlige myndigheder for 2022 vil få to overordede mål (på norsk ‘fellesføringer’]: Nemlig at reducere brugen af konsulenter samt at øge antallet af elever.

Sådan lyder det i hvert fald ifølge Digi.no i et brev, som den norske regering netop har rundsendt til alle de norske ministerier.

De statslige myndigheder i Norge brugte i 2020 5,3 milliarder norske kroner på indkøb af konsulenter, hvilket svarer til knap fem procent af statens samlede lønudgifter.

Ifølge Digi.no har den norske regering tidligere forsøgt at få nedbragt de statslige udgifter til indkøb af konsulenter - blandt andet ved hjælp af bedre styring og ved opbygning af egne kompetencer.

Myndighederne skal nu til at nøje at redegøre for behovet og for om det kan lade sig gøre at løse opgaverne ved hjælp af egne kompetencer og kapacitet, som det hedder.

Digi.no skriver, at Direktoratet for forvaltning og økonomistyring nu har fået til opgave at formulere retningslinier til disse vurderinger.

“I årsrapporterne for 2022 skal alle de offentlige virksomheder gøre rede for arbejdet med at reducere konsulentbrugen,” skriver Digi.no

Også herhjemme er der for tiden fokus på at nedbringe det offentliges brug af it-konsulenter.

Kommunerne er blandt andet i gang med at skære deres forbrug med en milliard kroner.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS