Bog: Drømmer robotklipperen om digitale græsmarker?

I den helt nye bog Killing Sophia - Consciousness, Empathy, and Reason in the Age of Intelligent Robots ridser den danske filosof og techdebattør Thomas Telving nogle af de dilemmaer op, som de stadig mere avancerede robotter vil stille os overfor.

Artikel top billede

Ejer du en robotplæneklipper, har den muligvis også fået et navn. Preben, Holger, Gerda eller Mowens er f.eks. populære bud, hvis man skal tro en rundspørge foretaget af en robotfabrikant sidste år.

Hjemme hos undertegnede lyder det f.eks. undertiden beklagende fra familiens yngre medlemmer, at ”Hugo sad fast igen! Jeg har trukket ham fri to gange i dag..”

Vi knytter os altså hurtigt – omend overfladisk og nok mest for sjov – til robotter, der hverken ligner os eller som vi kan tale med.

Så hvor meget tættere vil vi ikke binde os til en robot, der kan aflæse følelser, tale og forstå os? Som er designet til at ligne og agere som et menneske samt fungere som kollega, assistent eller erstatning for selskab, hvis man føler sig alene?

Vil man eksempelvis være i stand til at vippe den omsorgsfulde androide Sophia i skrotkværnen fem minutter efter hun har bragt kaffe til skrivebordet og smilende spurgt, om man sov godt i nat?

Dilemmaet har givet navn til bogen Killing Sophia - Consciousness, Empathy, and Reason in the Age of Intelligent Robots af den danske filosof og techdebattør Thomas Telving. Bogen er netop udkommet på Syddansk Universitetsforlag og tog udspring i en kronik, forfatteren skrev for nogle år siden.

I kronikken ridsede han Sophia-dilemmaet op, og det blev blandet modtaget. Nogle læsere fandt det decideret tåbeligt. Det er jo bare en maskine, der skal udskiftes. Ville man så måske også pive over en kaffemaskine, der køres på genbrugspladsen?

Andre var mere i tvivl. For des mere intelligente og menneskelignende robotter bliver, des mere mudret bliver skellet også mellem menneske og maskine.

I den kortfattede (137 sider) og undertiden underholdende Killing Sophia bruger Thomas Telving en kombination af filosofi og videnskab til at anskueliggøre nogle af de udfordringer, udviklingen i stigende grad vil stille os overfor.

For ligesom opfattelsen af eksempelvis dyrs evne til at føle smerte har udviklet sig betydeligt, kan vi også vente en udvikling i opfattelsen af robotter i takt med, at de bliver mere og mere ”intelligente” og menneskelignende.

For hvad er erkendelse og bevidsthed egentlig for nogle størrelser? Giver det mening at lade moralen spille med, når vi taler om, hvordan maskiner skal behandles? Skal robotter måske endda til at have en slags rettigheder på et tidspunkt?

Det giver Killing Sophia ikke entydige svar på. Men den giver et godt udgangspunkt for at tænke videre og viser med al ønskelig tydelighed, at spørgsmålene langtfra er så tåbelige at stille endda.

HAL 9000 ville helt sikkert give forfatteren ret.

Titel: Killing Sophia - Consciousness, Empathy, and Reason in the Age of Intelligent Robots / Forfatter: Thomas Telving

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job