Derfor var politi-virussen så effektiv

De østeuropæiske bagmænd, der stod bag den verdensomspændende falske politivirus, er netop blevet anholdt efter at have tjent millioner på deres svindelnummer. Over 30 lande har været ramt siden 2011, hvor virussen første gang blev registreret. Sikkerhedsekspert Janus Rægaard Nielsen fra antivirusfirmaet www.mysecuritycenter.com fortæller, hvad der gjorde netop denne virus så effektiv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I sidste uge anholdt Europol og spansk politi 11 af de formodede bagmænd bag den såkaldte politivirus, som har hærget i over 30 lande, inklusiv Danmark. Lederen af den kriminelle bande, en 27-årig russer, blev anholdt i Forenede Arabiske Emirater, mens 10 andre medlemmer, herunder seks russere, to ukrainere og to georgianere, blev pågrebet på Costa del Sol i Spanien.

Virussen fastfrøs computeren med et skærmbillede fra ”politiet”, hvor det fremgik at brugeren havde besøgt ulovlige hjemmesider og skulle betale en bøde for at få låst computeren op. Europol oplyser, at de har identificeret op mod 48 varianter af denne virus, som første gang blev opdaget for to år siden.

Europols direktør Rob Wainwright har sagt til Reuters, at virussen har tjent millioner ind til bagmændene. ”Hvis vi antager at den gennemsnitlige bøde ligger på 100 euro, og cirka tre procent af ofrene har betalt, så taler vi om skader på flere millioner euro.” Også danske brugere er blevet ramt af den genstridige virus fra ”Politiet i Kongeriget Danmark”. I tråd med politikredse landet over, kan sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen fra antivirusfirmaet www.mysecuritycenter.com bekræfte at have fået henvendelser fra danske brugere, som er blevet ofre for svindelnummeret og ikke ved, hvordan de får deres computer låst op igen.

”Denne FBI-virus eller politivirus består af flere trojaner-filer, der efterligner legitimt software, som brugeren installerer i god tro. Dette kombineret med, at de hele tiden opdaterer sig selv automatisk gør, at et antivirusprogram ikke fanger den. Når virussen er installeret, kan den kontakte den oprindelige server og tillade fjernadgang til computeren fra et hvilket som helst sted i verden – der er altså tale om en slags spyware”, forklarer han.

Janus R. Nielsen har studeret skærmbilledet, der popper op, når virusen er installeret, og han har flere bud på, hvorfor netop denne virus har været så effektiv.

”For det første er den oversat til det enkelte lands sprog, og næsten uden stavefejl. Der er også et logo fra landets politivæsen, så det ser ud som om, det er en officiel henvendelse. Og så spiller den utrolig meget på frygt og paranoia hos folk. Hvem kan sige sig 100% fri for aldrig at have kommet til – med eller uden hensigt – at klikke på nogle mindre uskyldige sites på nettet? Folk bliver chokeret over at blive beskyldt for at have besøgt ulovlige sider, og det kan få nogle til at tabe hovedet og betale straks, bare for at slippe for mistanken”.

Janus R. Nielsen vurderer, at bøde-truslen kun har været en af indtjeningsmetoderne for bagmændene. ”Spyware-delen, hvor hackerne får adgang til alt indhold på computeren er en lige så alvorlig trussel. Derfor er det også vigtigt, at virussen afinstalleres ordentligt, så man ikke kun fjerner skærmbilledet, men også alle de underliggende skadelige programmer.

Udover at man selvfølgelig aldrig skal betale bøden, vil jeg anbefale at få en hjælp af en it-kyndig person, når man skal af med virussen. Nogle gange kan det dog være hurtigere at reformattere hele maskinen”, mener han.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos