Canons printere går på Instagram

Canon
PIXMA MG5750, MG6850 og MG7750 kombinerer
forbedrede cloud- og Wi-Fi-funktioner med ny højkvalitets-printteknologi
for at gøre det nemmere end nogensinde at printe og dele fotos og
dokumenter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De nye printere byder på print-, kopierings- og scanningsfunktionalitet og samarbejder let og ubesværet sammen med en lang række apps og cloud-tjenester. De er desuden kompatible med Instagram og Slideshare, hvilket giver brugerne muligheden for at printe fra et endnu større udvalg af populære sociale netværkssites og virksomhedstjenester. Ved at bruge PIXMA Cloud Link kan man få direkte adgang til disse tjenester fra printernes touchscreen, hvilket fjerner behovet for at bruge en pc eller en anden tilsluttet enhed.

PIXMA MG5750, MG6850 og MG7750 gør det også nemmere at få adgang til og printe direkte fra en række populære cloud-tjenester som Google Drev, Dropbox, Evernote og OneDrive, samt at uploade scannede dokumenter og fotos til Microsoft OneNote2.

PIXMA MG5750, MG6850 og MG7750 har alle Canons PIXMA Cloud Link Scan og Remote Print-funktionalitet, hvilket sætter brugere i stand til at scanne et dokument eller foto med en printer og printe fra en anden fra et forskelligt sted via cloud'en.

Få print øjeblikkeligt – i endnu bedre kvalitet

Det er hurtigt og nemt at tilslutte mobile enheder til de nye PIXMA-printere for at printe og scanne3, takket være det integrerede Wi-Fi Direct, som fjerner behovet for en internetopkobling eller et password.

Når det skal gå stærkt, sørger MG7750's indbyggede NFC-teknologi for, at brugere kan printe og scanne via Canon PRINT-app'en på få sekunder, blot ved at røre med deres NFC-aktiverede enhed på printeren.

Når forbindelsen er oprettet, kan både fotos og dokumenter printes øjeblikkeligt i fantastisk kvalitet ved at bruge den nye Canon blækteknologi, som giver forbedret farvegengivelse på foto- og dokumentprint.

Kvalitetsprint til hjemmet

MG7750, erstatter PIXMA MG7550 og har et kompakt, tyndt design og fremstiller exceptionelle resultat i høj kvalitet. Brugere kan glæde sig over ubesværet betjening og enkel navigation blandt fotoprinterens funktioner på printerens 8,8 cm touchscreen samt Canons unikke Intelligent Touch System-interface. Takket være de seks separate blæktanke kan MG7750 fremstille billeder i høj opløsning op til 9.600 dpi med jævne farveovergange, selv på monokrome print.

Stilfuldt print med gode tilslutningsmuligheder i hjemmet: PIXMA MG6850 og MG5750 MG6850 og MG5750 erstatter henholdsvis PIXMA MG6650 og MG5650 og gør det muligt for alle at printe både billeder i høj kvalitet og vigtige dokumenter derhjemme, takket været deres blæksystem med fem farver. Begge printere giver friheden til at printe fra en række cloud-tjenester, men også til at oprette forbindelse til og printe fra mobile enheder og Wi-Fi-aktiverede kameraer.

Printerne er på vej på markedet, men priserne er endnu ikke offentliggjort.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job