Gratis musik-app fra Apple

Musikmemoer er en helt ny app til dig, der gerne vil kunne optage musikidéer, så snart de rammer dig. GarageBand er også blevet opgraderet med nye Live Loops.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.



Musikere og sangskrivere i hele verden har brugt appen Memoer på deres iPhone til hurtigt at optage idéer, og mange hits kom til verden i den app. Den nye app Musikmemoer har hentet inspiration i appen Memoer og tager funktionaliteten op på et højere niveau ved at tilføje musiker-venlige funktioner, der er lavet særligt til sangskrivning og udvikling af musikalske idéer.

Med Musikmemoer kan du optage ethvert musikinstrument i høj kvalitet gennem den indbyggede mikrofon i iPhone og i et ukomprimeret filformat, som du derefter kan give et navn, tagge og bedømme, så du kan opbygge et helt bibliotek med dine idéer.

Appen kan analysere rytmer og akkorder i optagelser med guitar og klaver og tilføje trommer og bas med det samme, så du får et virtuelt backingband, der kan skræddersys og spiller med og matcher din sangs flow.

Musikmemoer indeholder også et grundlæggende nodesystem, som viser de akkorder, der blev spillet.

Med iCloud får du automatisk alle de optagelser, som du har lavet i Musikmemoer, på alle dine Apple-enheder, så du kan åbne dem i GarageBand eller Logic Pro X og gøre dine sange endnu bedre. Musikere kan nemt dele deres idéer via mail eller med deres fans gennem Apple Music Connect.

Læs mere om den nye app Musikmemoer på www.apple.com/dk/music-memos/.

Musikmemoer er gratis i App Store og er kompatibelt med iPhone 4s og nyere modeller og iPad 2 og nyere modeller.

Stor opdatering af GarageBand

Den populære musik-app GarageBand er blevet opdateret til version 2.1. Her introduceres Live Loops, en fuldstændig ny måde at lave musik på.

Live Loops er lavet med inspiration hentet fra hardware-controllere og trommemaskiner, som bruges af DJ's, og gør det nemt for alle at lave musik ved bare at trykke på celler og kolonner i et yderst visuelt net, hvor du kan aktivere de forskellige loops med instrumenter og samples.

Loops kan afspilles, arrangeres og remixes live, og GarageBand sørger automatisk for, at alle dine beats er synkroniseret med perfekt timing og pitch. For at få dig godt i gang indeholder Live Loops et bibliotek af Apple-designede skabeloner med loops inden for mange forskellige genrer, bl.a. EDM, hiphop, dubstep og rock, og du kan også lave dine egne loops helt fra bunden.

GarageBand 2.1 til iOS indeholder også den nye funktion Drummer med ni virtuelle EDM- og akustiske trommeslagere, som hver spiller deres egen lyd, samt et udvidet udvalg af forstærkere til bassister.

Erfarne brugere af GarageBand kan nu lave endnu mere dynamiske og fintunede sange med nye funktioner til automatisering, optagelsesværktøjer og en ny, enklere equalizer.

GarageBand 2.1 ser imponerende ud på den store 12.9" Retina-skærm på den nye iPad Pro og giver dig endnu flere betjeningsmuligheder og mere plads at spille musik på.

Og på iPhone 6s og iPhone 6s Plus understøtter appen nu 3D Touch, så du kan spille musik med mere udtryk. Du kan læse mere om det nye GarageBand til iOS på www.apple.com/dk/ios/garageband.

 GarageBand 2.1 til iOS leveres gratis og forudinstalleret på nye iOS-enheder med 32 GB eller mere. Det fås gratis som opgradering til eksisterende brugere med kompatible iOS 9-enheder eller nyere, og for alle andre kan det købes for 39 kr i App Store.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen