Klare regler for håndtering af personoplysninger

Klare regler for håndtering af personoplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Henrik Malmgreen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

EU er nået til enighed om nye fælles regler for de europæiske landes behandling af personoplysninger. Persondataforordningen moderniserer de 20 år gamle regler på området og modtages med både ros og ris fra Dansk Industri.

”I erhvervslivet er vi glade for, at der endelig er kommet en afklaring af reglerne for behandling af personoplysninger. Langtrukne forhandlinger har skabt usikkerhed for virksomhederne. Nu ved vi endelig, hvad vi har at rette os efter”, siger branchedirektør Adam Lebech, DI Digital, som er et branchefællesskab i Dansk Industri for virksomheder inden for it, tele, elektronik og kommunikation.

Større harmonisering af reglerne
Særligt interessant for erhvervslivet er det, at de nye regler skaber langt mere harmonisering af reglerne end det nuværende direktiv, som de 28 EU-lande håndhæver på hver deres måde. Adam Lebech mener således, at de nye regler er et vigtigt skridt for erhvervslivet på vejen til at sikre et digitalt indre marked, og at det på nogle punkter kan bidrage til at reducere virksomhedernes omkostninger i forbindelse med håndtering af personoplysninger.

”I erhvervslivet er vi glade for, at der endelig er kommet en afklaring af reglerne for behandling af personoplysninger”, siger branchedirektør Adam Lebech fra DI Digital. ”I erhvervslivet er vi glade for, at der endelig er kommet en afklaring af reglerne for behandling af personoplysninger”, siger branchedirektør Adam Lebech fra DI Digital.

”Som det ser ud nu, er det positivt, at pligten til at anmelde behandling af personoplysninger til Datatilsynet forsvinder, ligesom det generelt er positivt, at reglerne bliver moderniseret, så de tager hensyn til nye teknologier, siger Adam Lebech, der dog også mener, at den nye forordning har en række uheldige konsekvenser for erhvervslivet. For eksempel fører visse af kravene til øgede omkostninger for virksomhederne, selvom de ikke nødvendigvis forbedrer beskyttelsen af personoplysninger.

Bøder helt hen i vejret
”Endnu mere uheldigt er det i følge erhvervslivet, at EU lægger op til uforholdsmæssigt store bøder til virksomheder, som overtræder de nye regler. Der er ingen sammenhæng mellem bødernes størrelse og alvoren af forseelserne. For eksempel kan en virksomhed få en bøde på op til fire procent af selskabets omsætning, hvis virksomhederne giver information på en forkert måde om anvendelsen af personoplysninger. Det er helt ude af proportioner”, siger Adam Lebech.

DI mener endvidere, at det er en skam, at den harmonisering, som gennemsyrer de nye regler, ikke på alle punkter kommer til at gælde for de offentlige sektorer i Europa. Man risikerer, at det fører til alt for mange forskellige nationale regler for de offentlige sektorer, der gør det sværere for virksomheder at sælge de samme it-løsninger til offentlige myndigheder på tværs af landegrænser i Europa.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos