Klare regler for håndtering af personoplysninger

Klare regler for håndtering af personoplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Henrik Malmgreen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

EU er nået til enighed om nye fælles regler for de europæiske landes behandling af personoplysninger. Persondataforordningen moderniserer de 20 år gamle regler på området og modtages med både ros og ris fra Dansk Industri.

”I erhvervslivet er vi glade for, at der endelig er kommet en afklaring af reglerne for behandling af personoplysninger. Langtrukne forhandlinger har skabt usikkerhed for virksomhederne. Nu ved vi endelig, hvad vi har at rette os efter”, siger branchedirektør Adam Lebech, DI Digital, som er et branchefællesskab i Dansk Industri for virksomheder inden for it, tele, elektronik og kommunikation.

Større harmonisering af reglerne
Særligt interessant for erhvervslivet er det, at de nye regler skaber langt mere harmonisering af reglerne end det nuværende direktiv, som de 28 EU-lande håndhæver på hver deres måde. Adam Lebech mener således, at de nye regler er et vigtigt skridt for erhvervslivet på vejen til at sikre et digitalt indre marked, og at det på nogle punkter kan bidrage til at reducere virksomhedernes omkostninger i forbindelse med håndtering af personoplysninger.

”I erhvervslivet er vi glade for, at der endelig er kommet en afklaring af reglerne for behandling af personoplysninger”, siger branchedirektør Adam Lebech fra DI Digital. ”I erhvervslivet er vi glade for, at der endelig er kommet en afklaring af reglerne for behandling af personoplysninger”, siger branchedirektør Adam Lebech fra DI Digital.

”Som det ser ud nu, er det positivt, at pligten til at anmelde behandling af personoplysninger til Datatilsynet forsvinder, ligesom det generelt er positivt, at reglerne bliver moderniseret, så de tager hensyn til nye teknologier, siger Adam Lebech, der dog også mener, at den nye forordning har en række uheldige konsekvenser for erhvervslivet. For eksempel fører visse af kravene til øgede omkostninger for virksomhederne, selvom de ikke nødvendigvis forbedrer beskyttelsen af personoplysninger.

Bøder helt hen i vejret
”Endnu mere uheldigt er det i følge erhvervslivet, at EU lægger op til uforholdsmæssigt store bøder til virksomheder, som overtræder de nye regler. Der er ingen sammenhæng mellem bødernes størrelse og alvoren af forseelserne. For eksempel kan en virksomhed få en bøde på op til fire procent af selskabets omsætning, hvis virksomhederne giver information på en forkert måde om anvendelsen af personoplysninger. Det er helt ude af proportioner”, siger Adam Lebech.

DI mener endvidere, at det er en skam, at den harmonisering, som gennemsyrer de nye regler, ikke på alle punkter kommer til at gælde for de offentlige sektorer i Europa. Man risikerer, at det fører til alt for mange forskellige nationale regler for de offentlige sektorer, der gør det sværere for virksomheder at sælge de samme it-løsninger til offentlige myndigheder på tværs af landegrænser i Europa.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision