Klare regler for håndtering af personoplysninger

Klare regler for håndtering af personoplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Henrik Malmgreen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

EU er nået til enighed om nye fælles regler for de europæiske landes behandling af personoplysninger. Persondataforordningen moderniserer de 20 år gamle regler på området og modtages med både ros og ris fra Dansk Industri.

”I erhvervslivet er vi glade for, at der endelig er kommet en afklaring af reglerne for behandling af personoplysninger. Langtrukne forhandlinger har skabt usikkerhed for virksomhederne. Nu ved vi endelig, hvad vi har at rette os efter”, siger branchedirektør Adam Lebech, DI Digital, som er et branchefællesskab i Dansk Industri for virksomheder inden for it, tele, elektronik og kommunikation.

Større harmonisering af reglerne
Særligt interessant for erhvervslivet er det, at de nye regler skaber langt mere harmonisering af reglerne end det nuværende direktiv, som de 28 EU-lande håndhæver på hver deres måde. Adam Lebech mener således, at de nye regler er et vigtigt skridt for erhvervslivet på vejen til at sikre et digitalt indre marked, og at det på nogle punkter kan bidrage til at reducere virksomhedernes omkostninger i forbindelse med håndtering af personoplysninger.

”I erhvervslivet er vi glade for, at der endelig er kommet en afklaring af reglerne for behandling af personoplysninger”, siger branchedirektør Adam Lebech fra DI Digital. ”I erhvervslivet er vi glade for, at der endelig er kommet en afklaring af reglerne for behandling af personoplysninger”, siger branchedirektør Adam Lebech fra DI Digital.

”Som det ser ud nu, er det positivt, at pligten til at anmelde behandling af personoplysninger til Datatilsynet forsvinder, ligesom det generelt er positivt, at reglerne bliver moderniseret, så de tager hensyn til nye teknologier, siger Adam Lebech, der dog også mener, at den nye forordning har en række uheldige konsekvenser for erhvervslivet. For eksempel fører visse af kravene til øgede omkostninger for virksomhederne, selvom de ikke nødvendigvis forbedrer beskyttelsen af personoplysninger.

Bøder helt hen i vejret
”Endnu mere uheldigt er det i følge erhvervslivet, at EU lægger op til uforholdsmæssigt store bøder til virksomheder, som overtræder de nye regler. Der er ingen sammenhæng mellem bødernes størrelse og alvoren af forseelserne. For eksempel kan en virksomhed få en bøde på op til fire procent af selskabets omsætning, hvis virksomhederne giver information på en forkert måde om anvendelsen af personoplysninger. Det er helt ude af proportioner”, siger Adam Lebech.

DI mener endvidere, at det er en skam, at den harmonisering, som gennemsyrer de nye regler, ikke på alle punkter kommer til at gælde for de offentlige sektorer i Europa. Man risikerer, at det fører til alt for mange forskellige nationale regler for de offentlige sektorer, der gør det sværere for virksomheder at sælge de samme it-løsninger til offentlige myndigheder på tværs af landegrænser i Europa.

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Everllence

Senior Cyber security engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S