Test: : Mere action i de nye actionkameraer

Actionkameraerne kan mere og mere – viser denne test af to spændende nyheder. For eksempel kan du starte og stoppe med stemmestyring, optage i 4K og få aktiviteter registreret med en højpræcis gps. Du klipper filmen på din smartphone og sender den direkte ud på sociale medier.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De nyeste actionkameraer kan mange flere ting end forgængerne – de er nærmest et helt filmstudie. Det viser denne test af friske modeller fra Garmin og Olympus.

Den samlede overskrift er dog, at actionkameraet nu skal kunne optage i 4K-opløsning. Det giver en optagelse med flere detaljer, hvor alt står knivskarpt, selv når billedet blæses op på en stor tv-skærm.

Desuden er gps blevet standard, så du kan få faktadata om dine bedrifter med på optagelserne. Det har du i mange kameraer kunnet tidligere, men nu er gps-delen blevet endnu mere præcis og kan virkelig bruges til noget.

Garmin havde med den tidligere udgave af Virb allerede rykket grænserne for, hvad vi kan forvente af et actionkamera og presset konkurrenterne (ikke mindst GoPro) til at forbedre sig.

Med den nye Ultra 30 får du en farveskærm bagpå, hvor du kan se, hvad du filmer, og ikke mindst opsætte kameraet til de indstillinger, du ønsker. Og det sidste er vigtigt, da du kan justere nærmest alt, og med et enkelt tryk kan du live-streame i HD-kvalitet til YouTube.

Det sker ved hjælp af en trådløs forbindelse til din smartphone og en app, der sørger for at sende optagelserne af sted.

Det er nok sjældent, de fleste af os har brug for den funktion, men blæret det er det da. I praksis skal der trykkes på en del knapper, før det virker, men når forbindelsen først er etableret, kører det faktisk rigtigt fint, så længe du har en god mobilforbindelse.

Kameraet kan monteres på mange ting, for eksempel en hjelm (via beslag), og du kan styre kameraet med talekommandoer, så du kan starte og stoppe optagelsen præcis, når du vil.

Actionkameraer under ekstreme forhold

Vil du tage et stillbillede, klares det også med en talekommando. Denne del fungerer generelt godt, men ikke altid, når optagelsen foregår i høj fart, og der er vindstøj. Her skal du stadig bruge en fjernbetjening (ekstra tilbehør) eller blot starte optagelsen og redigere alt overflødigt væk bagefter.

Der er ingen tvivl om, at Garmin er teknologisk længere fremme end Olympus. Det skyldes ikke mindst en ny og forbedret gps, som kan registrere alle dine bevægelser. Ikke kun hastighed, højde og temperatur, men også ”hangtime”, så du kan vise, hvor mange sekunder du hang i luften på sidste skihop!

Garmin Virb Ultra 30. På Garmins trykfølsomme, 1,75” store farveskærm kan du nemt kontrollere din optagelse.

Hvis du tør prøve, kan Garmin-kameraet tages med ned til 40 meters havdybde, men det kræver et specielt ekstrahus. Olympus Stylus TG-Tracker kan håndtere ned til 30 meters dybde eller minus 10 grader – uden eksternt hus. Du kan også smide det ned fra 2,1 meters højde eller udsætte det for den værste storm i Saharas ørken, uden at det skulle forstyrre din optagelse i 4K.

Action-kameraer. Action-kameraer.

TG-Tracker er en hårdfør lille sag med indbygget display, som du kan vippe ud. Det kan kun drejes ud fra kroppen, ikke vinkles, men det er alligevel en bedre løsning end Garmins skærm, der sidder fast. Olympus´ skærm er til gengæld meget lille.

 

En 60 lumen led-pære på Olympus-kameraet sikrer ekstra lys, når det er mørkt. Knapperne på toppen er lette at fange selv med handsker.

Olympus’ gps kan på din smartphone vise, hvor du befinder dig, og hvor billederne er taget. Her kan du også se højdekurver med mere fra dine optagelser. En særlig god funktion er den indbyggede 60 lumen-lampe, der lyser op, når det er mørkt, så du får bedre billeder i kassen.Olympus er først og fremmest et

 

 

 

[su_row][su_column size="1/2"]

Test af Olympus Stylus TG-tracker

Opløsning, film: 4K

Opløsning, foto: 7,2 mp

Display: 1,5

Dimensioner: 93,2 x 56,5 x 35 mm

Vægt: 180 gram

Pris: 3000 Samlet vurdering: 3/5

 

[/su_column] [su_column size="1/2"]

Test af Garmin Virb Ultra 30

Opløsning, film: 4K

Opløsning, foto: 12 mp

Display: 1,75"

Dimensioner: 57,5 x 45,9 x 31,3 mm

Vægt: 65,2 gram uden etui

Pris: 3495 Samlet vurdering: 3.5/5

[/su_column] [/su_row]

 

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura