Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Skærm i Porsche-design

AOC er gået sammen med Porsche for at skabe en ny serie af skærme i lækkert design.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Designfilosofien bag de nye skærme er inspireret af Ferdinand Alexander Porsches filosofi. Hans tilgang var: ”Hvis du analyserer et objekts funktion, bliver dets form ofte åbenlys”. I sin reneste form er en skærm bare en skærm. Men i virkeligheden bliver dette simple syn forstyrret af store fødder og mange løshængende kabler.

Den nye AOC PDS skærmserie ændrer den traditionelle tilgang til skærmdesign. ”Fodens udtryksfulde form, fremhæver den simple ide om at integrere kablerne i foden. Formen er ikke kun for funktionens skyld, men hylder funktionen gennem den asymmetriske form på en elegant og sofistikeret måde.” – siger Henning Rieseler, der står i spidsen for Studio F. A. Porsche Berlin.

Forfra fremhæver den asymmetriske metalfod det 3-siddede kantløse design. Set fra siden er begge skærme tyndere end de nyeste smartphones med en tykkelse på kun 5,2 mm. De Studio F. A. Porsche-designede skærme skiller sig ud fra mængden med deres slanke udseende bagfra - både strøm og signal løber gennem foden og er opdelt i en separat boks. Resultatet er et rent look der overlader fokus på det vigtigste, nemlig skærmen.

”Vi er ekstremt stolte af resultatet af AOCs samarbejde med Studio F. A. Porsche. De nye futuristiske og elegante skærme fra PDS linjen understreger AOCs dedikation for at levere innovative produkter – både i fohrold til teknologi og design” siger AOCs Marketing & Business Management-direktør, Stefan Sommer.

Bred farveskala

Takket være AH-IPS panelerne giver både PDS241 24” og PDS271 27” 1920 x 1080 pixels ved Full HD-opløsning og særligt brede betragtningsvinkler på 178 grader. AOCs SuperColor WCG teknologi gør det muligt for skærmene at dække 100% sRGB og 90% af NTSC farveskalaen.

For dem der ikke kan tage øjnene væk fra skærmene, er de begge udstyret med AOC’s Low Blue Light teknologi og Flicker-Free teknologi. AOC Low Blue Light reducerer skadeligt kortbølget blåt lys, uden at det går ud over farvekvaliteten. Samtidigt regulerer AOC’s Flicker-Free teknologi skærmenes lysstyrke med et DC (Direct Current) backlight system i stedet for PWM (Pulse Width Modulation), derved lettes ubehag og træthed for øjenene, selv ved længere tids brug.

En HDMI-forbindelse giver brugerne mulighed for at få forbindelse til alt fra stationære og bærbare computere til spilkonsoller og set-top bokse. Et audio output giver en praktisk forbindelse til høretelefoner eller højtalere.

AOC’s PDS241 og PDS271 vil være tilgængelige i butikkerne i juni. De vejledende priser er 1.629 kroner for PDS241 og 2.229 kroner for PDS271.




IT-JOB

Teknika - Copenhagen College of Technology Management and Marine Engineering

It-supporter
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere