Test: Denon DHT-S416: Billig model overrasker

Det er testens billigste – alligevel overrasker Denon-lydsættet med en flot gengivelse af for eksempel stemmer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det billigste sæt i testen udmærker sig ved at være meget afdæmpet. Ikke kun på grund af sine beskedne dimensioner, hvilket gælder både lydbaren og den tilhørende subwoofer. Men den stofbeklædte front på enhederne giver et afdæmpet og lidt mere luksuriøst design, end prisen antyder. Tæt på er det tydeligt, at Denon er et billigere sæt end konkurrenterne. Subwooferens kabinet er lavet af billigt træ, mens lydbaren bærer præg af megen plast.

Du får da heller ikke alle de funktioner, du finder i mere kostbare løsninger og må nøjes med for eksempel en HDMI-indgang foruden en optisk digital og en analog. Men da de fleste vel benytter HDMI, er det godkendt til almindeligt brug med et tv. Har du flere enheder, er det rart med ekstra HDMI-indgange. På det trådløse område har Denon-sættet Wi-Fi og Bluetooth og mulighed for at streame musik via Chromecast. Der medfølger endda en lille fjernbetjening, som er god, når der skal streames. Når du bruger lydbaren med et tv, grundindstiller man alt med den lille fjernbetjening, og herefter bruger man tv’ets fjernbetjening.

Markant løft

Sættet giver et markant løft af lyden – gengivelsen er klart bedre end med selv et godt tv.

Det er også en mere spinkel lyd, end du får med de større systemer.

Denon DHT-S416 er dog godt hjulpet på vej af subwooferen, der bidrager til mere ”drama”, når du nyder en film – men mindst lige så vigtigt tilføjer lidt af den varme til de størrelsesmæssigt beskedne enheder i lydbaren.

Stemmer har god fylde og varme, især hvis du stiller subwooferen, så den vender i samme retning som lydbaren og ikke for langt væk fra denne. Til actionfilm bliver det hele lidt klemt, og der er ikke specielt meget surround, men til gengæld et lydbillede med god dybde, og lyden når godt ud i lokalet.

Den smalle lydbar er blot 90 centimeter bred. Den har fem funktionsknapper i toppen, som giver let betjening her og nu.

Til ren musiklytning er sættet håbløst. Bas og lydbar hænger ikke ordentligt sammen, så musikken bliver uhomogen. Men som et nydeligt og prisoverkommeligt sæt til dit tv er sættet bestemt godkendt.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub