Test: Denon DHT-S416: Billig model overrasker

Det er testens billigste – alligevel overrasker Denon-lydsættet med en flot gengivelse af for eksempel stemmer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det billigste sæt i testen udmærker sig ved at være meget afdæmpet. Ikke kun på grund af sine beskedne dimensioner, hvilket gælder både lydbaren og den tilhørende subwoofer. Men den stofbeklædte front på enhederne giver et afdæmpet og lidt mere luksuriøst design, end prisen antyder. Tæt på er det tydeligt, at Denon er et billigere sæt end konkurrenterne. Subwooferens kabinet er lavet af billigt træ, mens lydbaren bærer præg af megen plast.

Du får da heller ikke alle de funktioner, du finder i mere kostbare løsninger og må nøjes med for eksempel en HDMI-indgang foruden en optisk digital og en analog. Men da de fleste vel benytter HDMI, er det godkendt til almindeligt brug med et tv. Har du flere enheder, er det rart med ekstra HDMI-indgange. På det trådløse område har Denon-sættet Wi-Fi og Bluetooth og mulighed for at streame musik via Chromecast. Der medfølger endda en lille fjernbetjening, som er god, når der skal streames. Når du bruger lydbaren med et tv, grundindstiller man alt med den lille fjernbetjening, og herefter bruger man tv’ets fjernbetjening.

Markant løft

Sættet giver et markant løft af lyden – gengivelsen er klart bedre end med selv et godt tv.

Det er også en mere spinkel lyd, end du får med de større systemer.

Denon DHT-S416 er dog godt hjulpet på vej af subwooferen, der bidrager til mere ”drama”, når du nyder en film – men mindst lige så vigtigt tilføjer lidt af den varme til de størrelsesmæssigt beskedne enheder i lydbaren.

Stemmer har god fylde og varme, især hvis du stiller subwooferen, så den vender i samme retning som lydbaren og ikke for langt væk fra denne. Til actionfilm bliver det hele lidt klemt, og der er ikke specielt meget surround, men til gengæld et lydbillede med god dybde, og lyden når godt ud i lokalet.

Den smalle lydbar er blot 90 centimeter bred. Den har fem funktionsknapper i toppen, som giver let betjening her og nu.

Til ren musiklytning er sættet håbløst. Bas og lydbar hænger ikke ordentligt sammen, så musikken bliver uhomogen. Men som et nydeligt og prisoverkommeligt sæt til dit tv er sættet bestemt godkendt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job