Fremtidens sexrobotter kan opfylde flere behov

En amerikansk AI-sexrobot er programmeret til at foretrække køn. Fremover kan sexrobotter måske også designes til ældre og handicappede.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den amerikanske producent af sexrobotter RealDoll har skabt en mandedukke, som fortrækker sit eget køn – se billedet foroven. Dukken ved navn Henry er den første af sin art fra firmaets side. I praksis kan Henry også indstilles til at være heteroseksuel, alt efter brugerens ønske.

Ifølge Matt McMullen, administrerende direktør for RealDoll-underafdelingen Realbotix, var udviklingen Henrys AI-software ”kompliceret.”

”Vi skal ikke alene skabe et andet køn, vi er også nødt til at skabe en seksuel præference i profilen,” forklarer Matt MacMullen i en video publiceret på Instagram.

Ikke kun til sex

Henry er ikke den første sexdukke med anderledes programmering i forhold til det gængse marked. I 2019 lancerede RealDoll den kvindelige sexrobot Harmony, hvis AI var i stand til at tilgodese både mænd og kvinder.

Udviklingen af sexrobotter med mere specielle indstillinger stopper næppe der, for andre kundegrupper kan have stort gavn af de kunstige sexpartnere, mener flere forskere.

Ifølge Nancy Jecker, professor i bioetik og humaniora ved University of Washington, bør robotterne også designes til ældre, ensomme borgere.

Intime robotter på plejehjem

Hos ældre eller demente handler servicen ikke kun om sex, men også om selskab og berøring. Håndtering af handicappede med særlige behov er også en mulighed.

Dermed går robotten fra at være en sexpartner til en intim plejerobot. Det er et perspektiv, som især den schweiziske ekspert i maskinel etik Dr. Oliver Bendel er fortaler for.

”Mennesker i beskyttede boliger og plejehjem ønsker, ligesom alle andre, ømhed og sex,” skriver informatikprofessoren på bloggen for det akademiske forlag De Gruyter.

Udvidede funktioner kan være personlig rengøring og oplæsning af frække tekster.

Indtil videre er ingen robotter af den type kommet på markedet, men muligheden er der, mener Adam Poulsen, computerforsker fra australske Charles Sturt University. Ifølge forskeren er det ikke et spørgsmål, om vi får intime robotter, men hvornår. Han sætter dog ingen dato på.

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Dansk Retursystem A/S

Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

Københavnsområdet

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job