Virksomheder angribes massivt som følge af alvorligt sikkerhedshul

På blot ét døgn er der kommet 60 nye angrebsmetoder til at ramme sikkerhedshullet i Apache Log4j. Det viser de seneste tal fra Check Point Software Technologies, der også kan fortælle, at over 820.000 angreb er blevet afværget.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden sikkerhedshullet i Apache Log4j blev opdaget, har analytikere hos Check Point Research, der er en del af Check Point Software Technologies undersøgt, hvordan situationen har udviklet sig. Ifølge analytikerne er der på under ét døgn kommet 60 nye versioner af den oprindelige angrebsmetode, og antallet ser desværre ikke ud til at stoppe. Det betyder, at hackere nu har mange forskellige måder at udnytte sikkerhedshullet på, og virksomheder behøver derfor flere lag sikkerhed.

“I fredags implementerede vi beskyttelse mod dette sikkerhedshul i vores sikkerhedsløsninger og siden har vi afværget over 820.000 angreb mod Log4j-sikkerhedshullet. Over 46 pct. af disse angreb kom fra kendte hackergrupper. Desuden har vi indtil videre set, at de cyberkriminelle har forsøgt at ramme hele 36,8 pct af alle virksomhedsnetværk globalt,” udtaler Niels Zimmer Poulsen, der er Head of Security Engineering hos Check Point Software Technologies i Danmark.

Meget svært at lukke

I modsætning til andre store cyberangreb, der ofte er begrænset til specifik hardware eller software, er Log4j en del af stort set alle Java-baserede produkter eller tjenester. Det er derfor meget svært at lukke sikkerhedshullet.

“Jeg kan ikke understrege nok, hvor alvorlig denne trussel er. I starten lignede det et angreb på crypto-miners. Desværre er vi overbevist om, at det blot er et røgslør for at kunne ramme større mål som banker, regeringer og kritisk infrastruktur. Derfor skal alle It-sikkerhedsafdelinger med det samme sikre, at cyberkriminelle ikke kan ramme deres virksomhed ved at udnytte sikkerhedshullet i Apache Log4j,” afslutter Niels Zimmer Poulsen.

For mere information, læs den engelske blog med de seneste observationer i forbindelse med Log4j-sikkerhedshullet.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S