Virksomheder angribes massivt som følge af alvorligt sikkerhedshul

På blot ét døgn er der kommet 60 nye angrebsmetoder til at ramme sikkerhedshullet i Apache Log4j. Det viser de seneste tal fra Check Point Software Technologies, der også kan fortælle, at over 820.000 angreb er blevet afværget.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden sikkerhedshullet i Apache Log4j blev opdaget, har analytikere hos Check Point Research, der er en del af Check Point Software Technologies undersøgt, hvordan situationen har udviklet sig. Ifølge analytikerne er der på under ét døgn kommet 60 nye versioner af den oprindelige angrebsmetode, og antallet ser desværre ikke ud til at stoppe. Det betyder, at hackere nu har mange forskellige måder at udnytte sikkerhedshullet på, og virksomheder behøver derfor flere lag sikkerhed.

“I fredags implementerede vi beskyttelse mod dette sikkerhedshul i vores sikkerhedsløsninger og siden har vi afværget over 820.000 angreb mod Log4j-sikkerhedshullet. Over 46 pct. af disse angreb kom fra kendte hackergrupper. Desuden har vi indtil videre set, at de cyberkriminelle har forsøgt at ramme hele 36,8 pct af alle virksomhedsnetværk globalt,” udtaler Niels Zimmer Poulsen, der er Head of Security Engineering hos Check Point Software Technologies i Danmark.

Meget svært at lukke

I modsætning til andre store cyberangreb, der ofte er begrænset til specifik hardware eller software, er Log4j en del af stort set alle Java-baserede produkter eller tjenester. Det er derfor meget svært at lukke sikkerhedshullet.

“Jeg kan ikke understrege nok, hvor alvorlig denne trussel er. I starten lignede det et angreb på crypto-miners. Desværre er vi overbevist om, at det blot er et røgslør for at kunne ramme større mål som banker, regeringer og kritisk infrastruktur. Derfor skal alle It-sikkerhedsafdelinger med det samme sikre, at cyberkriminelle ikke kan ramme deres virksomhed ved at udnytte sikkerhedshullet i Apache Log4j,” afslutter Niels Zimmer Poulsen.

For mere information, læs den engelske blog med de seneste observationer i forbindelse med Log4j-sikkerhedshullet.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Fjernvarme Fyn Service A/S

Chef for Digital Innovation & Udvikling

Fyn

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest