Virksomheder angribes massivt som følge af alvorligt sikkerhedshul

På blot ét døgn er der kommet 60 nye angrebsmetoder til at ramme sikkerhedshullet i Apache Log4j. Det viser de seneste tal fra Check Point Software Technologies, der også kan fortælle, at over 820.000 angreb er blevet afværget.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden sikkerhedshullet i Apache Log4j blev opdaget, har analytikere hos Check Point Research, der er en del af Check Point Software Technologies undersøgt, hvordan situationen har udviklet sig. Ifølge analytikerne er der på under ét døgn kommet 60 nye versioner af den oprindelige angrebsmetode, og antallet ser desværre ikke ud til at stoppe. Det betyder, at hackere nu har mange forskellige måder at udnytte sikkerhedshullet på, og virksomheder behøver derfor flere lag sikkerhed.

“I fredags implementerede vi beskyttelse mod dette sikkerhedshul i vores sikkerhedsløsninger og siden har vi afværget over 820.000 angreb mod Log4j-sikkerhedshullet. Over 46 pct. af disse angreb kom fra kendte hackergrupper. Desuden har vi indtil videre set, at de cyberkriminelle har forsøgt at ramme hele 36,8 pct af alle virksomhedsnetværk globalt,” udtaler Niels Zimmer Poulsen, der er Head of Security Engineering hos Check Point Software Technologies i Danmark.

Meget svært at lukke

I modsætning til andre store cyberangreb, der ofte er begrænset til specifik hardware eller software, er Log4j en del af stort set alle Java-baserede produkter eller tjenester. Det er derfor meget svært at lukke sikkerhedshullet.

“Jeg kan ikke understrege nok, hvor alvorlig denne trussel er. I starten lignede det et angreb på crypto-miners. Desværre er vi overbevist om, at det blot er et røgslør for at kunne ramme større mål som banker, regeringer og kritisk infrastruktur. Derfor skal alle It-sikkerhedsafdelinger med det samme sikre, at cyberkriminelle ikke kan ramme deres virksomhed ved at udnytte sikkerhedshullet i Apache Log4j,” afslutter Niels Zimmer Poulsen.

For mere information, læs den engelske blog med de seneste observationer i forbindelse med Log4j-sikkerhedshullet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Schilling ApS

Technical Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S