Test: Samsung Galaxy A52s: Solid allrounder

Kombinationen af gedigen hardware og førsteklasses software gør A52s til et godt valg.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er tale om en opgraderet udgave af Samsungs stærke mellemklassemobil, Galaxy A52.

Den anmeldte vi med stor tilfredshed, og det er svært ikke også at være begejstret for A52s. Uden at koste mere byder den på diskrete opgraderinger i ydelse, forbindelser og kamera.

Praktisk design

Designet er simpelt og uprætentiøst. Plastik på bagsiden, aluminium i kanterne og en skærm med Gorilla Glass 5. Mobilen vejer ikke det store, er nem at håndtere og har en IP67-certificering, som sikrer, at den tåler en dukkert eller en støvet festivaltur.

Login kan ske med ansigtsgenkendelse eller fingeraftrykslæser indbygget i skærmen. Ganske glimrende, dog foretrækker vi, at fingeraftrykslæseren sidder i powerknappen som hos de to testrivaler.

Velbalanceret ydelse

Skærmen er flot, farvestærk og hurtig (120 Hz). Processoren er den samme som edge 20, så ydelsen er tilsvarende. Absolut fornuftigt til hverdagsbrug, casual gaming og små medieopgaver.

I forhold til Motorola-mobilen er balancen mellem ydelse og kamerakræfter bedre afstemt. Kamera-appen kører smidigt, og mobilen leverer flot billedkvalitet med stor lysfølsomhed og gode funktioner. Dog en skam, at der blandt de fire kameraer ikke er optisk zoom.

A52s trumfer ikke igennem på power, til gengæld kommer den med software, der er mere veludviklet end rivalernes. Det sikrer en suveræn brugeroplevelse.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S