Du tror det er løgn: Dét koster dit kodeord på det mørke internet

Stjålne passwords sælges i stor stil på det mørke internet, men selvom det kan koste dig dyrt når kodeordet falder i de forkerte hænder, er prisen ofte chokerende billig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et stjålet kodeord kan have alvorlige konsekvenser, men det sker desværre hele tiden. Og når det er sket er det ikke nødvendigvis de samme mennesker som har stjålet det, der udnytter det til efterfølgende kriminalitet. Ofte sælges kodeordet på det mørke internet til organiserede forbrydere.

Mindre end en liter mælk

Priserne er dog ganske overkommelige, viser en ny rapport fra Microsoft. Rapporten, der bærer navnet "Cyber Signals" rummer ret præcise prisangivelser for kriminelle ydelser på det mørke internet.

Det fremgår eksempelvis at kodeord ofte sælges i store mængder af minimum 1000 kroner og stykprisen i sådanne tilfælde typisk ligger på omkring 0,94 dollars, eller 8,18 danske kroner. Altså mindre en almindelig liter mælk i disse inflationstider.

I rapporten fremgår det også at prisen for at hyre en hacker ligger omkring 1.645 kroner samt at et spearphishing-angreb kan koste mellem 65-650 kroner og at belønningen for at ramme en computer med ransomware normalt er cirka 30 procent af gevinsten.

”Mange cyberangreb bliver i dag udført på bestilling af professionelle. For såvel virksomheder som befolkningen generelt medfører dette større krav til sikkerheden i vores omgang med data og it. Heldigvis er der en række lavthængende frugter, enhver bør tage i brug for at undgå it-kriminalitet. Eksempelvis bør kodeord være stærke, udskiftes jævnligt, og endnu bedre skal der gøres brug af tofaktor- eller totrinslogin, hvor det er muligt”, siger Ole Kjeldsen, teknologi- og sikkerhedsdirektør hos Microsoft Danmark.

6 råd til bedre beskyttelse

I forbindelse med rapporten kommer Microsoft med en række gode råd til bedre beskyttelse:


  1. Lav stærke kodeord og find på din egen huskeregel

  2. Brug ikke samme kodeord flere steder

  3. Del aldrig dit kodeord med andre

  4. Brug tofaktor-godkendelse, når det er muligt

  5. Brug en password-manager  til at holde styr på dine kodeord

  6. Åbenikke en mail eller en USB-nøgle med indhold fra en afsender du ikke kender

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S