Du tror det er løgn: Dét koster dit kodeord på det mørke internet

Stjålne passwords sælges i stor stil på det mørke internet, men selvom det kan koste dig dyrt når kodeordet falder i de forkerte hænder, er prisen ofte chokerende billig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et stjålet kodeord kan have alvorlige konsekvenser, men det sker desværre hele tiden. Og når det er sket er det ikke nødvendigvis de samme mennesker som har stjålet det, der udnytter det til efterfølgende kriminalitet. Ofte sælges kodeordet på det mørke internet til organiserede forbrydere.

Mindre end en liter mælk

Priserne er dog ganske overkommelige, viser en ny rapport fra Microsoft. Rapporten, der bærer navnet "Cyber Signals" rummer ret præcise prisangivelser for kriminelle ydelser på det mørke internet.

Det fremgår eksempelvis at kodeord ofte sælges i store mængder af minimum 1000 kroner og stykprisen i sådanne tilfælde typisk ligger på omkring 0,94 dollars, eller 8,18 danske kroner. Altså mindre en almindelig liter mælk i disse inflationstider.

I rapporten fremgår det også at prisen for at hyre en hacker ligger omkring 1.645 kroner samt at et spearphishing-angreb kan koste mellem 65-650 kroner og at belønningen for at ramme en computer med ransomware normalt er cirka 30 procent af gevinsten.

”Mange cyberangreb bliver i dag udført på bestilling af professionelle. For såvel virksomheder som befolkningen generelt medfører dette større krav til sikkerheden i vores omgang med data og it. Heldigvis er der en række lavthængende frugter, enhver bør tage i brug for at undgå it-kriminalitet. Eksempelvis bør kodeord være stærke, udskiftes jævnligt, og endnu bedre skal der gøres brug af tofaktor- eller totrinslogin, hvor det er muligt”, siger Ole Kjeldsen, teknologi- og sikkerhedsdirektør hos Microsoft Danmark.

6 råd til bedre beskyttelse

I forbindelse med rapporten kommer Microsoft med en række gode råd til bedre beskyttelse:


  1. Lav stærke kodeord og find på din egen huskeregel

  2. Brug ikke samme kodeord flere steder

  3. Del aldrig dit kodeord med andre

  4. Brug tofaktor-godkendelse, når det er muligt

  5. Brug en password-manager  til at holde styr på dine kodeord

  6. Åbenikke en mail eller en USB-nøgle med indhold fra en afsender du ikke kender

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen