Sikkerheden i virksomheder kan blive truet af EU-krav til Apples mobiltelefoner

Sikre iPhones kan være en saga blot. EU-kommissionen er på vej med krav om friere adgang for software på Apples mobiltelefoner. Det er en alvorlig trussel, advarer sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apple må ikke have monopol på at levere software til iPhones gennem App Store. Det er holdningen i EU-kommissionen, som har planer om at tvinger Apple og andre leverandører til at åbne deres handelsplatforme. Men det kan føre til en eksplosion i iOS- og iPadOS-malware, advarer den anerkendte finske sikkerhedsekspert Mikko Hyppönen – ifølge internetmediet ITPro.

"Jeg kan fuldstændig se, hvorfor de gør det; det er et monopol – helt klart – og Apple skovler penge ind App Store," siger han til ITPro, men tilføjer:

"Selvfølgelig er monopoler dårlige. Jeg kan godt se, hvorfor EU ønsker at bryde dem ned. Men slutresultatet er dårligt for sikkerheden."

Mange brugere – og ikke mindst virksomheder – vælger Apples mobilløsninger, fordi risikoen for malware er langt lavere end i andre mere åbne miljøer, herunder på enheder, som benytter Android-apps.

Playstation-modellen er sikrest

Mikko Hyppönen er begejstret for den såkaldte Playstation-model, når det handler om sikkerhed. Spillekonsoler som Playstation og Xbox er sikre miljøer, fordi man ikke kan hente ikke-godkendt software ned på dem. Den samme tilgang benytter Apple i App Store, der regnes for en meget sikker app-butik.

Årsagen til, at EU ønsker at stoppe lukkede handelspladser som App Store er, at de kan komme til at udgøre et meget stærkt monopol, der udelukker softwareleverandører, som enten ikke falder i – i dette tilfælde – Apples smag, eller som ikke vil acceptere Apples andel af omsætningen.

EU-initiativet er en del af Digital Markets Act (DMA), der skal stække it-giganter som Apple, Google og Meta (Facebook mv.).

Adgang for tredjepartsbutikker

I stedet ønsker EU at gøre det muligt for andre app-butikker (tredjepartsbutikker) at få adgang til Apples mobile enheder. Det vil give større frihed og mere rimelige konkurrencevilkår, mener kommissionen. Men det vil også åbne en ladeport for it-kriminelle og andre, som med onde hensigter udvikler tvivlsom software og dermed bringe sikkerheden i virksomheder og offentlige institutioner i fare. Sådan lyder modargumentet.

Hyppönen forventer, at Playstation-modellen vil blive mere udbredt i de kommende år i virksomhederne, fordi sikkerhedstruslerne bliver mere og mere alvorlige. Hvis det er tilfældet, kommer EU-kommissionens bestræbelser til at stå i skærende kontrast til markedsudviklingen. Alene af den grund er det sidste ord næppe sagt i denne sag om åbenhed for konkurrencens skyld og lukkethed for sikkerhedens skyld.

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job