Ny dataplatform skal gøre det nemmere at overskue hackerangreb

Det kan være svært at overskue de cybertrusler, virksomheder er udsat for. En ny dataplatform skal gøre det lettere at fjerne de blinde vinkler virksomheder har omkring it-sikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Trusselslandskabet ændrer sig konstant, og stadig flere virksomheder bliver udsat for en eller anden form for it-sikkerhedsbrud. Samtidig hviler de fleste virksomheders sikkerhedsinfrastruktur på skuldrene af gamle sikkerheds- og informationssystemer, de såkaldte SIEM’er. Disse systemer er ikke designet til at så store datamængder, som kræves for at være på forkant med cybertruslerne.

Ifølge analysevirksomheden Forrester, har mere end hver anden it-sikkerhedsekspert oplevet, at deres virksomhed har været udsat for et it-sikkerhedsbrud. Brud der enten har ramt forsyningskæden eller en tredjepartsleverandør, inden for de seneste 12 måneder.

Ny og samlet platform

Data Cloud-virksomheden Snowflake adresserer dette problem med den nye platform Cybersecurity Workload, der giver it-afdelingerne adgang til en skalerbar cloud dataplatform og et økosystem af partnere, der leverer mange forskellige sikkerhedsfunktioner via de tilsluttede applikationer.

Derved skulle it-sikkerhedsafdelingen få den nødvendige synlighed over de store mængder af data, som konstant skal analyseres. Samtidig får de også adgang til automatisering via platformen.

Snowflake oplyser, at målet er at transformere it-sikkerhedsbranchen ved at give kunderne mulighed for at vælge frit blandt best-of-breed-applikationer, der passer til virksomhedens behov.

Blandede filer

Den nye Cybersecurity Workload-platform giver ifølge Snowflake virksomhederne mulighed for at håndtere både strukturerede, delvist strukturerede og ustrukturerede logfiler. Løsningen giver også mulighed for at lagre store mængder data, søge med skalerbare on-demand-computerressourcer og få nye indsigter via universelle sprog som SQL og Python.

Snowflake fortæller videre, at virksomheder her kan forene deres sikkerhedsdata med virksomhedsdata et samlet sted, så kontekstuelle data fra for eksempel HR-systemer eller it-aktivfortegnelser kan udløse præcise alarmer og afvikle hurtige forespørgsler på enorme datamængder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos