Ny dataplatform skal gøre det nemmere at overskue hackerangreb

Det kan være svært at overskue de cybertrusler, virksomheder er udsat for. En ny dataplatform skal gøre det lettere at fjerne de blinde vinkler virksomheder har omkring it-sikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Trusselslandskabet ændrer sig konstant, og stadig flere virksomheder bliver udsat for en eller anden form for it-sikkerhedsbrud. Samtidig hviler de fleste virksomheders sikkerhedsinfrastruktur på skuldrene af gamle sikkerheds- og informationssystemer, de såkaldte SIEM’er. Disse systemer er ikke designet til at så store datamængder, som kræves for at være på forkant med cybertruslerne.

Ifølge analysevirksomheden Forrester, har mere end hver anden it-sikkerhedsekspert oplevet, at deres virksomhed har været udsat for et it-sikkerhedsbrud. Brud der enten har ramt forsyningskæden eller en tredjepartsleverandør, inden for de seneste 12 måneder.

Ny og samlet platform

Data Cloud-virksomheden Snowflake adresserer dette problem med den nye platform Cybersecurity Workload, der giver it-afdelingerne adgang til en skalerbar cloud dataplatform og et økosystem af partnere, der leverer mange forskellige sikkerhedsfunktioner via de tilsluttede applikationer.

Derved skulle it-sikkerhedsafdelingen få den nødvendige synlighed over de store mængder af data, som konstant skal analyseres. Samtidig får de også adgang til automatisering via platformen.

Snowflake oplyser, at målet er at transformere it-sikkerhedsbranchen ved at give kunderne mulighed for at vælge frit blandt best-of-breed-applikationer, der passer til virksomhedens behov.

Blandede filer

Den nye Cybersecurity Workload-platform giver ifølge Snowflake virksomhederne mulighed for at håndtere både strukturerede, delvist strukturerede og ustrukturerede logfiler. Løsningen giver også mulighed for at lagre store mængder data, søge med skalerbare on-demand-computerressourcer og få nye indsigter via universelle sprog som SQL og Python.

Snowflake fortæller videre, at virksomheder her kan forene deres sikkerhedsdata med virksomhedsdata et samlet sted, så kontekstuelle data fra for eksempel HR-systemer eller it-aktivfortegnelser kan udløse præcise alarmer og afvikle hurtige forespørgsler på enorme datamængder.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura