Tror du skyen er sikker? Ny rapport afslører store udfordringer for de fleste virksomheder

En ny rapport afslører, at selvom cloud-baserede teknologier langt fra er noget nyt, så giver skyen stadig store store sikkerhedsmæssige udfordringer for virksomheder overalt i hele verden. Det giver voldsomme ekstraomkostninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et af de bedste argumenter for at rykke virksomheders infrastruktur op i skyen, er, at de så slipper for at skulle bekymre sig så meget om sikkerheden. Men det er mere liflige ønskedrømme end en realitet.

For selvom cloud-baserede teknologier ikke er noget nyt længere – langt fra – så viser en ny rapport fra Red Hat, The State of Kubernetes Security 2022, at mange selskaber stadig har store udfordringer med at sikre en god it-sikkerhed på denne platform.

Nye teknologier driller

Rapporten løfter sløret for mange problemstillinger, mens specielt tre bliver fremhævet som vigtige i dagens cloud-miljø.

Når det kommer til implementering af såkaldte containere til data, sætter virksomhederne sikkerheden er i fokus. Men nye teknologier skaber uforudsete problemer, når de skal integreres med traditionelle it-miljøer. Specielt driller containere, for her strækker sikkerhedsbehov sig over alle dele af applikationens livscyklus.

Halvdelen af alle respondenter i undersøgelsen fortæller, at de har måtte udskyde lanceringen af en applikation på grund af sikkerhedsproblemer.

93 procent af deltagerne i undersøgelsen har haft mindst et sikkerhedsproblem i deres Kubernetes comtainermiljø inden for de sidste 12 måneder, hvilket gav ekstra omkostninger.

Red Hat råder i rapporten til at automatisere konfigureringen til det maksimale og ikke bruge mennesker til opgaven. Det vil hjælpe sikkerhedsværktøjer til at sikre containere og Kubernetes.

Samarbejde nødvendigt

Virksomheder skal til at lære et nyt begreb, nemlig DevSecOps, og ikke bare DevOps. For hvor det før var sikkerhedsafdelingens opgave at sikre systemer i slutningen af processen, så det ikke længere nødvendigt. Tingene går nemlig så stærkt nu, at det ikke kan trækkes ud så længe.

Rapporten viser at sikkerheden nu skal være godt forankret i både udvikling, drift og vedligeholdelse. Derfor vurderer Red Hat i rapporten, at er nødvendigt med et samarbejde mellem udviklings-, drifts-, vedligeholdelses- og sikkerhedsafdelingerne.

Virksomhederne er dog opmærksomme på, hvad der skal til. I undersøgelsen oplyser 78 procent, at de allerede har etableret en DevSecOps, hvilket skal sammenholdes med 40 procent for mindre end to år siden

DevSecOps giver bedre sikkerhed

Ifølge rapporten har mange virksomheder betragtet it-sikkerhed som en barriere for forretningen, fordi de har forhindret udviklere i ønsket om at levere kode så hurtigt som muligt.

Fra Red Hat lyder rådet i rapporten, at nøglen er at finde en container og Kubernetes-sikkerhedsplatform, der både har DevOps, ”best practises” og intern kontrol som en del af sin konfigurationsfunktionalitet.

”Platformen skal også have adgang til selv at konfigurere Kubernetes, så udviklere kan fokusere på at levere ny funktionalitet,” skriver Red Hat i rapporten.

The State of Kubernetes Security 2022 er blevet udført gennem interviews af mere end 300 udviklere, ingeniører og sikkerhedseksperter i virksomheder over hele verden. Den fulde rapport kan hentes her.

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job