Hér er den helt store sikkerhedsfejl, som de fleste af os begår

Brug af de samme adgangskoder til arbejdsmæssige og private formål er et kæmpe it-sikkerhedsproblem – ikke mindst i sommerferien.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Brug af de samme adgangskoder til arbejdsmæssige og private formål er et kæmpe it-sikkerhedsproblem – ikke mindst i sommerferien

Skal du have arbejdscomputeren med på sommerferie? I så fald risikerer du at åbne døren på vid gab for hackere, og hvis du er rigtig uheldig, kan hackerne både få adgang til personfølsomme oplysninger om dig selv og bryde ind i din arbejdsgivers it-system.

Sådan lyder advarslen fra it-sikkerhedsfirmaet Beyond Identity, der har undersøgt folks brug af adgangskoder. Undersøgelsen viser, at 50 procent genbruger adgangskoder, således at de har de samme adgangskoder til it-systemet på jobbet, som de bruger til private konti og sociale medier.

Genbrug af koder gør det nemt for hackere

Undersøgelsen fra Beyond Identity er foretaget i Sverige og Norge, men ifølge firmaets landechef for Danmark og de øvrige nordiske lande, Juha Hakava, tyder tidligere lignende undersøgelser på, at billedet er det samme i Danmark som i vores nabolande.

I Danmark fraråder Digitaliseringsstyrelsen og Center for Cybersikkerhed, at man genbruger adgangskoder. Ifølge Juha Hakava øger genbrug af koder risikoen for, at hackere kan få adgang, og malware kan installeres på computeren. Og risikoen er endnu større, hvis man på ferien deler adgangskoder med familiemedlemmer, der låner arbejdscomputeren og bruger den til netsurfing, gaming og streaming.

Adgangskoder er for usikre

Undersøgelsen fra Beyond Identity viser, at omkring hver fjerde såvel hjemme som på arbejdspladsen benytter såkaldte svage adgangskoder. 10 procent skifter aldrig adgangskoder på jobbet. Når hackere trænger ind i et system, har de i 80 procent af tilfældene udnyttet adgangskoder, fremgår det af Verizon 2019 Data Breach Investigations Report.

Selv en stærk adgangskode er imidlertid ikke nok til at forhindre hackeres indtrængen, siger Tom Jermoluk, CEO hos Beyond Identity.

"Adgangskoder er usikre, uanset og de er lange eller svær eller skiftes ofte. En bruger, som bliver snydt af phishing, kommer jo til at udlevere adgangskoden, uanset hvor kompliceret den er. Adgangskoden vil altid kunne stjæles eller gættes. Derfor hjælper det ikke i længden med strikse retningslinjer for adgangskoder. I stedet bør i første omgang virksomheder ophøre med overhovedet at bruge adgangskoder. Adgangskoder er ikke en effektiv beskyttelse mod cyberangreb, og tiden er inde til at erkende, at vi har brug for andre metoder. Brugen af adgangskoder er mest af alt en belastning," siger Tom Jermoluk.

29 procent af de adspurgte skriver deres adgangskoder på papir. 10 procent har adgangskoderne i en almindelig word-fil, og 9 procent har mailet dem til sig selv. Hver femte bruger navnet på deres husdyr, barn eller favoritsportsklub som adgangskode.

Undersøgelsen er gennemført af Fractl for Beyond Identity. 1.004 personer i Sverige og Norge har besvaret spørgsmål om brug af adgangskoder via et webbaseret spørgeskema.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S