Ny EU-rapport: Vi ved næsten ingenting om de mange ransomware-angreb

Ingen sikkerhedstrusler er så omgærdet af hemmelighedskræmmeri som ransomware-angreb. Det bekræftes af en rapport fra EU. I mere end 92 procent af tilfældene kan det ikke godtgøres, om der er betalt løsepenge.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom ransomware er den måske største generelle trussel mod virksomheders stabilitet – se blot, hvordan angrebet for leden mod 7-Eleven lagde kioskkæden ned i dagevis – er denne type malware omgivet af en tåge af hemmelighedskræmmeri.

Det kan der være mange grunde til. Men en rapport fra Den Europæiske Unions Agentur for Cybersikkerhed (ENISA) afdækker især manglerne ved de nuværende rapporteringsmekanismer i hele EU. De ses som en væsentlig årsag til den manglende viden.

Rapporten har analyseret i alt 623 ransomware-hændelser på tværs af EU, Storbritannien og USA fra maj 2021 til juni 2022. Dataene blev indsamlet fra regeringers og sikkerhedsselskabers rapporter, fra pressen, verificerede blogs og i nogle tilfælde ved hjælp af relaterede kilder fra det mørke internet.

Mere end 90 procent er uklart

I denne periode blev der ifølge rapporten stjålet cirka 10 terabyte data hver måned af ransomware-trusler. 58,2 procent af de stjålne data omfattede medarbejderes personlige informationer. Mindst 47 unikke ransomware-trusler blev fundet.

Særlig slemt er det dog, at i 94,2 procent af angrebene er det ikke muligt at dokumentere, om de ramte virksomheder har betalt løsesum eller ej.

Mange ser ud til at betale

Mange betaler tilsyneladende. For hvis forhandlingerne med forbryderne mislykkes, og der ikke indgås en aftale om betaling, afslører angriberne normalt de data, der er taget som gidsel. Dette skete kun i 37,88 procent af hændelserne.

De resterende 62,12 procent af virksomhederne nåede enten til enighed med angriberne om betaling eller fandt en anden løsning.

Undersøgelsen viser også, at virksomheder i alle størrelser og fra alle sektorer er berørt.

Antallet af angreb er langt større

Ovenstående tal kan dog kun forklare en del af det samlede billede. I virkeligheden afslører undersøgelsen, at det samlede antal ransomware-angreb er meget større. På nuværende tidspunkt er det umuligt at sige noget om, hvad antallet præcist er, oplyses det, da mange organisationer stadig ikke offentliggør deres hændelser eller ikke indrapporterer dem til de relevante myndigheder.

Informationen om de afslørede hændelser er også ret begrænset, da de berørte organisationer i de fleste tilfælde er uvidende om, hvordan trusselsaktører formåede at få adgang til deres infrastruktur. I sidste ende vil mange firmaer håndtere problemet internt (for eksempel beslutte at betale løsesummen) for at undgå negativ omtale og sikre forretningskontinuitet. En sådan tilgang hjælper dog ikke med at bekæmpe årsagen – tværtimod opmuntrer den fænomenet i stedet, og giver næring til ransomware-forretningsmodellen, advarer rapporten.

ENISA ønsker at forbedre rapportering af hændelser. Et kommende, revideret net- og informationssikkerhedsdirektiv (NIS 2) forventes at ændre måden, hvorpå cybersikkerhedshændelser anmeldes, håber EU-agenturet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job