Danske firmaer udvinder kryptovaluta for kriminelle

Virksomheder bliver ramt af XMRig-malwaren, der udnytter de inficerede computeres regnekraft til at udvinde kryptovaluta. Malwaren hærger mere i Danmark end andre steder i verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den seneste Global Threat Index-rapport fra Check Point Research, der er en del af Check Point Software Technologies, viser, at XMRig-malwaren er den største cybertrussel mod danske virksomheder lige nu. Malwaren inficerer virksomheders computere og udnytter cpu’en i computerne til at udvinde kryptovaluta uden brugernes viden.

I september har malwaren således ramt knap seks procent af alle danske virksomheder, hvilket er en markant højere andel end på globalt plan, hvor malwaren blot ramte omkring tre procent af alle virksomheder.

En gammel kending

“XMRig-malwaren er en gammel kending, der første gang blev opdaget i 2017. Cyberkriminelle bruger malwaren til at inficere brugernes enhed, og derefter udnytter de cpu’ens regnekraft til at udvinde kryptovaluta og dermed selv tjene flere penge. Dette sker oftest helt uden, at brugerne er opmærksomme på det. Virksomheder kan måske fristes til at tænke, at denne malware ikke er lige så invaliderende som andre, men sandheden er, at alle malwaretyper er alvorlige. For når de cyberkriminelle først har fundet et hul, vil de hurtigt udnytte det til at udføre andre angreb. Foruden sikkerhedsaspektet viser de nyeste beregninger, at det med de nuværende elpriser koster over 360.000 kroner at udvinde én bitcoin i Danmark, hvilket er endnu et godt argument for at sikre hele sin it-infrastruktur,” udtaler Jan Johannsen, der er Regional Director for Security Engineering hos Check Point i Danmark, og han tilføjer:

“Det er også vigtigt at understrege, at vi lige nu oplever, at der ikke blot er én stor cybertrussel mod danske virksomheder. Lige nu ser vi, at der er mange forskellige trusler, hvilket også afspejler sig i, at den anden- og tredjestørste cybertrussel på vores Global Treat Index-rapport begge ramte tre procent af alle danske virksomheder i september. Danske virksomheder skal derfor være forberedt på alle tænkelige typer malware og angreb, og det er nødvendigt, at de har de rette sikkerhedsløsninger til at håndtere disse angreb.”

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank