Danske firmaer udvinder kryptovaluta for kriminelle

Virksomheder bliver ramt af XMRig-malwaren, der udnytter de inficerede computeres regnekraft til at udvinde kryptovaluta. Malwaren hærger mere i Danmark end andre steder i verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den seneste Global Threat Index-rapport fra Check Point Research, der er en del af Check Point Software Technologies, viser, at XMRig-malwaren er den største cybertrussel mod danske virksomheder lige nu. Malwaren inficerer virksomheders computere og udnytter cpu’en i computerne til at udvinde kryptovaluta uden brugernes viden.

I september har malwaren således ramt knap seks procent af alle danske virksomheder, hvilket er en markant højere andel end på globalt plan, hvor malwaren blot ramte omkring tre procent af alle virksomheder.

En gammel kending

“XMRig-malwaren er en gammel kending, der første gang blev opdaget i 2017. Cyberkriminelle bruger malwaren til at inficere brugernes enhed, og derefter udnytter de cpu’ens regnekraft til at udvinde kryptovaluta og dermed selv tjene flere penge. Dette sker oftest helt uden, at brugerne er opmærksomme på det. Virksomheder kan måske fristes til at tænke, at denne malware ikke er lige så invaliderende som andre, men sandheden er, at alle malwaretyper er alvorlige. For når de cyberkriminelle først har fundet et hul, vil de hurtigt udnytte det til at udføre andre angreb. Foruden sikkerhedsaspektet viser de nyeste beregninger, at det med de nuværende elpriser koster over 360.000 kroner at udvinde én bitcoin i Danmark, hvilket er endnu et godt argument for at sikre hele sin it-infrastruktur,” udtaler Jan Johannsen, der er Regional Director for Security Engineering hos Check Point i Danmark, og han tilføjer:

“Det er også vigtigt at understrege, at vi lige nu oplever, at der ikke blot er én stor cybertrussel mod danske virksomheder. Lige nu ser vi, at der er mange forskellige trusler, hvilket også afspejler sig i, at den anden- og tredjestørste cybertrussel på vores Global Treat Index-rapport begge ramte tre procent af alle danske virksomheder i september. Danske virksomheder skal derfor være forberedt på alle tænkelige typer malware og angreb, og det er nødvendigt, at de har de rette sikkerhedsløsninger til at håndtere disse angreb.”

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S