Kortlægning: Mere end 1.000 danske virksomheder bliver ramt af NIS2-direktivets massive krav

Over 1.000 virksomheder kommer til at blive omfattet af NIS2-direktivet, viser en ny opgørelse. Massive regelkrav vil ramme de omfattede virksomheder, og derfor opfordrer Dansk Erhverv myndigheder til at komme på banen hurtigst muligt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

1.079 virksomheder.

Så mange vil blive omfattet af NIS2-direktivet.

Det viser en ny opgørelse, som Iris Group har foretaget for Industriens Fond.

Det nye EU-direktiv har som formål at sikre, at de virksomheder, der er den del af den kritiske infrasturktur, er bedre i stand til at modstå cyberangreb.

Kortlægningen viser, at de over tusind virksomheder står overfor en række omfattende regelkrav.

Derfor opfordrer brancheorganisationen Dansk Erhverv nu myndighederne til at komme på banen hurtigt, så virksomhederne står bedst muligt til at klare opgaven.

"Der er et kæmpe stort behov for at gøre vore samfund mere robust overfor cybertrusler. Den nye kortlægning fra Industriens Fond, som vi i Dansk Erhverv har bidraget til, viser, at det er virkelig vigtigt, at vi får de danske myndigheder hurtigt på banen og samtidig har god dialog med dem og erhvervslivet, så vi undgår, at virksomheder, der har aktiviteter i flere sektorer eksempelvis skal forholde sig til flere forskellige lovtekster," siger vicedirektør i Dansk Erhverv Casper Klynge.

"I det hele taget er det vigtigt, at vi hjælper virksomhederne og sikrer en implementering, der er effektiv og overkommelig. I det første NIS-direktiv var 15 virksomheder omfattet, så det er en kæmpe stigning i antallet."

Omfatter flere brancher end tidligere

NIS2-direktivet ventes fuldt implementeret ved udgangen af 2024. Det vil omdatte europæiske virksomheder, der er vurderet til at have en samfundskritisk betydning.

Direktivet vil primært ramme mellemstore virksomheder, der er defineret ved at have minimum 50 ansatte og en årlig omsætning eller samlet årlig balance på minimum 10 millioner euro.

Der er 18 forskellige sektorer, der er opdelt i 11 særligt væsentlige sektorer og syv andre kritiske sektorer, der er omfattet af direktivet.

Der findes dog nogle undtagelser. Visse virksomheder inden for bestemte sektorer er omfattet uanset størrelse, hvis de udgør en særlig kritisk infrastruktur som eksempelvis internetudbydere.

Det første NIS-direktiv blev vedtaget tilbage i 2018 og indbefattede langt færre sektorer, end det opdaterede direktiv nu gør. Derfor mener Dansk Erhverv også, at NIS2 vil blive en stor mundfuld for mange virksomheder.

"Blandt vores medlemmer er der flere brancher, som skal leve op til de nye krav. Det gælder blandt andet fødevare- og detailbranchen, og det gælder virksomhederne, der leverer Danmarks digitale infrastruktur," siger han og tilføjer:

"Derfor tager vi blandt andet fat på en dialog med teleselskaberne og de danske myndigheder om, hvordan vi kommer i mål med en god implementering af de nye regler her, og vi afholder informationsmøder målrettet forskellige brancher i samarbejde med nogle af landets førende eksperter, og det kan særligt være vigtigt med råd og vejledning til de 36 procent små virksomheder, der omfattes af det nye direktiv."

Kan ikke sige noget endegyldigt

Dansk Erhverv skriver, at der stadig hersker nogle usikkerheder omkring, hvordan de konkrete regler skal udmøntes i Danmark. I sidste ende er det nemlig de ansvarlgie myndigheder, der skal udarbejde lister over de virksomheder, der underlægges de nye regler.

Derfor opfordrer brancheorganisationen myndighederne til at komme på banen så hurtigt som muligt.

"Vi rådgiver en lang række virksomheder lige fra fondsmæglere til boligselskaber, som ringer for at få vores vurdering af, om de bliver omfattet af de her regler. Vi har heldigvis ofte mulighed for at hjælpe dem videre, men i sidste ende kan vi ikke sige noget definitivt. Derfor opfordrer vi de danske myndigheder til at få startet den officielle kortlægning hurtigst muligt, så virksomhederne kan få klar besked på, om de er omfattet," siger Casper Klynge.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos