Studerende og ansatte på Aalborg Universitet har i flere år haft fri adgang til personoplysninger

I flere år har det være muligt for studerende, medarbejdere og gæstemedarbejdere med brugerprofil til Aalborg Universitet at tilgå personoplysninger universitetets ansatte. Datatilsynet retter nu kritik.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I flere år – sandsynligvis siden 2020 og frem til august 2022 – var det muligt for alle med en brugerprofil til Aalborg Universitets systemer, at tilgå personoplysninger om universitets ansatte.

AAU-brugerprofiler bliver benyttet af studerende, medarbejdere og gæstemedarbejdere på universitet, men ved en fejl havde profilen også givet adgang til et system, der var forbeholdt it-medarbejdere, kaldet Webmanageren.

Den nødvendige adgangsbegrænsning var imidlertid ikke sat op i systemet, hvilket ifølge Aalborg Universitet sandsynligvis skyldtes en menneskelig fejl, da der ikke blev foretaget testning af adgangskontrollen efterfølgende.

Kritik fra Datatilsynet

Alle med profilen havde altså utilsigtet adgang til systemet, der ifølge Aalborg Universitet ikke indeholdt følsomme oplysninger.

I stedet var det primært oplysninger, som man også kunne finde på Aalborg Universitets hjemmeside eller internt i Outlook eller Aalborg Universitets intranet, hvor alle medarbejdere har adgang.

Desuden var dog også adgang via systemet til tekniske oplysninger om eksempelvis medarbejderprofilens oprettelse, sidste login og ændringer.

Selvom det altså bliver understreget, at der har været tale om ikke-følsomme oplysninger om universitetets medarbejdere, udløser det kritik fra Datatilsynet.

Her lyder konstateringen, at Aalborg Universitets behandling af personoplysninger ikke er sket i overensstemmelse med reglerne i databeskyttelsesforordningens[1] artikel 32, stk. 1.

Ikke tilstrækkelig løbende kontrol

I sin afgørelse skriver Datatilsynet, "at det er en forudsætning, at der foretages test efter en ændring eller opdatering af et system for at sikre, at de fastsatte sikkerhedskrav i et system fortsat er implementeret efter ændringen eller opdateringen."

"Derudover har Datatilsynet lagt vægt på, at uvedkommende har haft adgang til systemet i flere år, og at der dermed ikke har været foretaget tilstrækkelig løbende kontrol af brugeradgange i systemet," lyder det videre.

Aalborg Universitet anmeldte selv bruddet på persondatasikkerheden til Datatilsynet 5. august 2022.

Desuden er det oplyst, at der 29 minutter efter konstateringen af hændelsen, blev lukket ned for alle adgange til Webmanager-systemet.

Adgangsbegrænsningen blev sikret og testet, inden der blev åbnet for adgangen igen for autoriserede medarbejdere.

Du kan læse hele afgørelsen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune