Succes med HR-software giver Mindkey sejren

Softwarehuset MindKey, der er specialister i software til strategisk HR, er årets vinder af basissoftware-kategorien i Top 100. Fremgang og tro på egne evner får nu MindKey til at gå fra at levere moduler via Microsoft til at satse på selskabets egne produkter.

Det var de kongeliges sommerslot. Udenfor gik de på jagt, mens prins Valdemar fik målt sin højde op af en træstolpe inde på slottet. Knivmærkerne er der stadig.

Dengang var Enrum Slot symbol for magt. I dag er den symbol for succes. MindKeys succes.

MindKey har to etager i slottets hovedbygning.

Her arbejder 20 mennesker med at udvikle softwareløsninger til human capital management, samt at konsultere i HCM.

- Det er lidt anderledes end HRM, for HRM er meget løn og arbejdstidsregistrering. Men det vi laver, det er strategisk HR, siger administrerende direktør Bo Nielsson.

Strategisk HR handler i hans øjne om analyser og værktøjer til, hvordan man bedst muligt bruger sine medarbejdere.

Der er flere helt store firmaer, der beskæftiger sig med strategisk HR, men MindKeys succes bunder i, at de hovedsageligt er gået efter markedet med 50-1000 medarbejdere, hvor blandt andet SAP og PeopleSoft hovedsageligt er gået efter firmaer med over 10.000 ansatte.

Fra privatvillaen til slottet

Eventyret på slottet startede hjemme i Bo Nielssons privatvilla.

For ti år siden startede han sammen med tre andre tidligere Damgaard-medarbejdere deres eget firma, der startede med at lave HRM-applikationer til Damgaard og Navision.

Muligheden for at flytte ud på Enrum Slot kom ved en tilfældighed, men Bo Nielsson mener, at firmaet klart hører til et sted, hvor medarbejderne kan nyde udsigten ud over Øresund og slottets 20 tønder land:

- Jeg er bevidst om, at mønten kan flippe med janteloven, og så kan folk sige: ”Hvorfor skal de bo i sådan nogle lokaler for”. Men man kan også få for meget jantelov. Jeg har ikke noget imod at fortælle folk, der kommer her, at vi rent faktisk har succes, siger han.

Den succes skal fortsætte med et nyt program, der ligesom firmaet også hedder MindKey. Det kom på markedet sidste år.

Indtil videre er udviklingsomkostningerne på 25 millioner ikke tjent hjem, men det betyder ikke underskud hos MindKey, der i stedet stadig tjener flere og flere penge på applikationerne til Microsoft Dynamics AX.

Sidste år steg omsætningen af disse applikationer med 40%, hovedsageligt igennem Microsoft.

- Microsoft præsenterer de her produkter, som om det var deres eget. Der er ikke nogen, der ved, vi laver det, siger Bo Nielsson og ser det som grunden til, at firmaet har eksisteret nærmest ubemærket indtil nu.

En søgning på MindKey i Computerworlds avisarkiv afslører kun to korte noter.

Ikke en skam at kopiere Outlook

Men nu skal kunderne kende dem, for det nye produkt bliver solgt direkte gennem MindKeys egne distributionsfirmaer i Danmark og i Washington i USA.

Forbindelsen til Microsoft er dog stadig tydelig.

- Vi er gået så langt, så de her ikoner er håndtegnede nede i Australien, fuldstændig XP-like, fortæller Bo Nielsson, mens han fremviser programmet, der ved første øjekast ligner Microsoft Outlook.

Det er hele meningen. Programmet skal være let at gå til, så firmaets konsulentafdeling kun behøver at lære firmaernes ansatte, hvad de skal bruge programmet til og ikke hvordan.

- Den kan alle Microsoft-teknologierne. Dem vi vil henvende os til, de bruger hovedsageligt Office som deres HR-platform, så det var en ambition for os at sige: "Dem der kan bruge Microsofts programmer i forvejen, de skal også kunne bruge MindKey, siger Bo Nielsson.

Microsoft har sat pris på MindKeys loyalitet.

MindKey og ScanJour er de eneste danske virksomheder i deres Ascend-program, der giver mulighed for at udvikle programmer og applikationer til Office 2007, inden det udkommer.

Derudover vil Microsoft muligvis agere distributør for programmet, MindKey, i USA. I det tilfælde vil programmet ikke kun blive solgt til de mindre virksomheder, men også firmaer med over 5000 ansatte.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura