Ny plan skal forbedre digital forvaltning

9 konkrete punkter skal forbedre de digitale myndigheder, lyder det fra Lars Mathiesen, formand for Dansk IT, der tirsdag var med til at hylde SKAT som Danmarks bedste offentlige it-forvaltning.

Dansk IT's formand Lars Mathiesen lancerede i dag en ni-punktsplan for, hvordan det offentlige skal forbedre de digitale muligheder.

Ni-punktsplanen blev præsenteret på konferencen DM i digital forvaltning, hvor Dansk IT, NNIT og Computerworld i fællesskab kårede de bedste kommunale, regionale og statslige digitale forvaltninger.

- Visionen skal være at koble it tæt sammen med forretningen, sagde Lars Mathiesen.

Det forpligter

Han pegede på, at den digitale forvaltning i Danmark harnået et modenhedsniveau, der forpligter.

- Det handler om at lade it være en del af borgerservicen og samfundet. Det handler mere om samfundsudvikling mere end it-udvikling, konstaterede Lars Mathiesen.

Nipunktsplanen for bedre digital forvaltning rummer både organisation, teknik og kommunikation. De ni punkter er:

- Digital service på rette tid og sted – i øjenhøjde og med appeal

- Nye, mere radikale forretningsmodeller – vend tingene på hovedet

- Kanalstrategi

- Digital tillid

- Innovation og visionær tænkning

- It governance

- Standardisering og arkitektur

- Fokus på effekt

- Organisatorisk omstilling

Mestrene

De 10 bedste offentlige forvaltninger, som blev fremhævet i NNITs undersøgelse ”Public Digital Governance 2006”, blev hyldet på konferencen.

De 10 bedste digitale forvatninger i Danmark er følgende:

SKAT
Har et meget højt antal digitale transaktioner med eksterne interessenter (både virksomheder og borgere).

Tilbyder virksomheder og borgere digital kommunikation, som eksempelvis et digitalt arkiv til borgerne i form af Min Skat. Anvender en klar online-segmentering på hjemmesiden og kommunikerer på den baggrund målrettet og vedkommende digitalt.

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen
Har et meget højt antal transaktioner med eksterne interessenter i form af såvel virksomheder som borgere.

Tænker forretningsudvikling, organisationsudvikling og digitale projekter koordineret og tæt sammen.

Eksterne brugere til digitale selvbetjeningsløsninger opnår en hurtigere sagsbehandling.

Kirkeministeriet
Har en tæt kombination af forretningsudvikling og styring/implementering af digitale projekter. Fokuserer på intern effektivisering i digitale projekter gennem frigørelse og omdisponering af ressourcer.

Prioriterer at interessenter som eksempelvis menighedsråd opnår gevinst ved elektronisk selvbetjening i form af effektive processer og hurtigere sagsbehandling.

Undervisningsministeriet
Fokuserer procesmæssigt på at integrere forretnings-udvikling og digitale projekter.

Satser på intern kompetence-udvikling med certificering/efteruddannelse af medarbejdere, blandt andet med anvendelse af PRINCE2 certificering inden for projektledelse.

Fokuserer langsigtet og strategisk på at skabe dataintegration, der muliggør smidig og effektiv kommunikation mellem det centrale niveau i form af departementet og det decentrale niveau i form af uddannelsesinstitutionerne.

Direktoratet for Fødevareerhverv
Har et højt antal digitale transaktioner med private virksomheder.

Fokuserer strategisk på den digitale servicekanal med henblik på at fremme et kanalskift.

Fokuserer på dedikerede password med henblik på at skabe en personaliseret kommunikation med private virksomheder.

Gentofte Kommune
Fokuserer strategisk og taktisk på at forbinde forretningsudvikling med digitale projekter.

Fremmer interne organisatoriske processer, der sikrer forankring af digitale projekter i forretningsområderne.
Har relativt mange digitale transaktioner med borgerne (med kommunerne som benchmark).

Prioriterer at borgerne får gevinst ved elektronisk selvbetjening i form af hurtigere sagsbehandling.

Esbjerg Kommune
Har en offensiv markedsføring af den elektroniske selvbetjening på hjemmesiden.

Har relativt mange digitale transaktioner med borgerne.

Satser strategisk på den digitale servicekanal.

Danmarks Statistik
Hjemmesiden prioriteres som den centrale leverance- og kommunikationskanal i forhold til alle eksterne interessenter.

Den digitale servicekanal er salgskanal for viden. Dette sker gennem en logisk og kommunikationsvenlig præsentation, markedsføring og salg af statistikker understøttet af elektroniske selvbetjeningsløsninger.

Hjemmesiden sikrer god integration af vidensformidling, præferenceafklaring og tilbud om salg af data gennem elektronisk selvbetjening.

Erhvervs- og Byggestyrelsen
Iværksættervirksomheder sparer tid og penge gennem anvendelse af den elektroniske selvbetjeningsguide, Startguiden til iværksættere.

Den kvalificerer iværksætterens evne til at målrette sine spørgsmål til rådgivere/eksperter i det offentligt finansierede iværksætterrådgivningssystem.

God præsentation af styrelsens serviceydelser, der giver virksomheden/borgeren viden i tæt og logisk sammenhæng med elektroniske selvbetjeningsløsninger.

Viden-formidlingen sker integreret med selvbetjeningsløsningerne og dermed fremmes den digitale servicekanal.

Greve Kommune
Sammenkæder forretningsudvikling og it-udvikling.
Fokuserer på intern kompetenceudvikling i forhold til styring og udvikling af digitale projekter.

Fokuserer på digital kommunikation med eksterne samarbejdspartnere.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Partner Manager

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job