Orm kan koste norsk bank 92 millioner kroner

En orm kan koste norsk storbank mere end 92 millioner kroner, vurderer professor i business intelligens. I Danmark er det netbankindbrud, som koster bankerne millioner.

Den norske storbank Dnb Nor står til at miste mindst 92 millioner kroner på grund af den orm, som i sidste måned hærgede bankens it-system i 11 dage.

Det skriver Dagens IT sammen med professor i business intelligence, Petter Gottschalk, som 11 dage inde i angrebet regnede på de økonomiske konsekvenser af virusangrebet. Og der er tale om store summer, vurderer avisen.

Regnestykket er baseret på tabt arbejdsfortjeneste og omkostningerne til konsulenthjælp til at fjerne virus fra bankens 11.521 pc’ere og 1.000 servere, der flere gange var helt ubrugelige, fordi systemerne flere gange var helt nede.

Desuden havde banken trukket internetstikket ud for at undgå en ny omgang virus, mens angrebet stod på.

Banker presses af kriminelle

I Danmark har bankerne i den seneste måned fået en succesoplevelse i kampen mod kriminalitet på nettet.

Et storstilet forsøg på at få adgang til omkring 6.000 danske bankkunders netbanker blev afværget. .

Den samme gruppe, der i slutningen af 2006 havde held til at stjæle omkring tre millioner kroner fra danske netbanker, forsøgte sig igen ved at sende en falsk e-mail ud den 22. marts.

E-mailen så ud til at stamme fra Tele2, og når kunden åbnede den vedhæftede fil gav det netbanktyvene adgang til computeren. Men denne gang lykkedes det bankerne at slå angrebet tilbage.

"Denne gang var der en klar beredskabsplan, og vi kendte hinanden og vidste hvad vi skulle gøre," forklarer sikkerhedseksperten Peter Kruse fra firmaet Csis, som bankernes organisation,Finansrådet,har ansat til at bekæmpe angrebene.

Tina Füssel, underdirektør i Finansrådet forklarer, at bankerne har gjort en stor indsats for at styrke sikkerheden siden den første bølge netbankindbrud i oktober.

"Vi har taget nogle initiativer som følge af det ændrede trusselsbillede i oktober," siger Tina Füssel, som forklarer, at både overvågning og tekniske ændringer er en del af bankernes nye beredskab.

Faren for netbankindbrud er dog ikke drevet over.
"Det ændrer ikke ved, at det fortsat er nødvendigt at beskytte sin computer," konstaterer hun.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS