Dansk Oracle-direktør skuffet over tab af stor-ordre

Oracle forstår ikke, at firmaets platform fravælges på Borger.dk. En stor risiko at skifte til umoden teknologi på propreitær platform, mener direktør Thomas Honoré.

Artikel top billede

Skuffelse og forundring. Det er de to følelser, som skinner igennem hos Oracle, efter firmaet er blevet droppet til næste udgave af Borger.dk.

Topchef for Oracle Danmark, Thomas Gregers Honore, forklarer, at han ikke forstår beslutningen.

"Jeg synes, at borger.dk udsætter sig for en relativt stor risiko ved at skifte til en umoden teknologi på en proprietær platform," lyder det fra Thomas Gregers Honore.

"Vi har haft gode erfaringer med den platform, der kører i dag," siger Thomas Gregers Honore.

Bør udvikles videre

Han mener, at det naturlige ville være at udvikle videre på den nuværende platform.

Han forklarer, at størrelsen af Borger.dk i sig selv ikke er betydende. Men Borger.dks status er ikke til at tage fejl af. Det er det vigtigste knudepunkt for det offentlige på nette.

Skiftet til den nye platform har ikke været i et offentligt udbud. I stedet har IT- og Telestyrelsen besluttet at benytte en leverandør fra SKI-aftalen på området.

Thomas Gregers Honore er utilfreds med denne fremgangsmåde.

"Der er jo tale om, at man benytter SKI til at skifte platform på et prestigeprojekt med store konsekvenser, " siger Thomas Gregers Honore.

Han mener, at det ville give langt bedre grundlag for at træffe et valg.

"Elllers kan du ikke få et overblik over, hvilke muligheder der er på markedet," siger han.

Ingen ressourceproblemer

Thomas Gregers Honoré mener, at valget af Microsofts MOSS-platform kan blive et problem i forhold til åbne standarder og interoperabilitet.

Det afviser IT- og Telestyrelsen, som har sammenlignet de to platforme til Borger.dk og fundet dem omtrent lige gode rent teknisk.

Til gengæld vurderer styrelsen, at det vil være lettere at skifte leverandør på Microsofts platform end på Oracles.

Det skyldes, at IT- og Telestyrelsen vurderer, at der ikke er nok eksperter i Oracles system i Danmark.

"Det ræssonement har vi svært ved at se. Der er mange Oracle-ressourcer i Danmark," svarer Thomas Gregers Honore.

Oracle har endnu ikke undersøgt de nærmere kontraktlige forhold i tabet af Borger.dk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics